Hoe selfdesinfiserende oppervlaktes ons teen siektes kan beskerm

Hoe selfdesinfiserende oppervlaktes ons teen siektes kan beskerm
Velle van self-ontsmettingsmateriaal kan op verskillende soorte oppervlaktes aangebring word.
stockyimages / Shutterstock

Die skoonmaak en ontsmetting van oppervlaktes en voorwerpe wat gereeld aangeraak word (soos deurhandvatsels) kan die verspreiding van aansteeklike siektes help voorkom. Dit is nou meer relevant as ooit tevore.

Een manier waarop COVID-19 kan versprei, is wanneer mense wat die virus het laat besmette druppels op oppervlaktes na nies of hoes. Studies het bevind dat SARS-CoV-2 (die virus wat COVID-19 veroorsaak) kan voortbestaan sommige oppervlaktes vir dae - veral dié wat van gemaak is plastiek of metaal.

As 'n ander persoon aan 'n besmette oppervlak raak en dan aan sy oë, neus of mond raak voordat hy sy hande gewas of gesuiwer het, kan dit besmet raak. Dit is waarom handewas geword het so 'n fokus tydens die pandemie.

Maar aan die Queen's University Belfast ontwikkel ons 'n ander beskermende oplossing: oppervlaktes wat self ontsmet. Ons span het materiaal geskep wat besmettingsmikrobes by kontak kan doodmaak, wat die oordrag van aansteeklike siektes kan help voorkom.

Die materiale bevat stowwe wat genoem word fotosensitisers. Al wat hulle nodig het om te werk, is lig en suurstof. Wanneer hulle hieraan blootgestel word, produseer fotosensibiliseerders molekules wat reaktiewe suurstofspesies genoem word - baie reaktiewe vorme van suurstof wat dodelike skade kan veroorsaak aan mikrobes wat op die materiaal beland het. Die bron van lig kan so eenvoudig wees soos sonlig - 'n oorvloedige, vry beskikbaar hulpbron - alhoewel kunsmatige beligting of lig van 'n gespesialiseerde bron (soos 'n veseloptika en LED's) ook gebruik kan word.

Ons navorsingsgroep het al jare lank materiaal wat fotosensitiseerder bevat, ontwikkel en het reeds getoon dat dit effektief is teen 'n wye verskeidenheid of bakterië. In die lig van die pandemie doen ons nou nuwe ondersoek om die antivirale aktiwiteit van die materiaal te toets om te sien of dit 'n rol kan speel in die oordrag van SARS-CoV-2.

Ons is redelik hoopvol. Daar is reeds aangetoon dat hierdie tegniek maak ander soorte virus dood, en verskeie groepe van navorsers het voorgestel dat mediese behandelings die gebruik van dieselfde tegnologie kan effektief wees teen COVID-19. Ons moet 'n goeie idee hê of ons materiaal binne die volgende paar maande die virus sal doodmaak.

Hoe om hierdie materiale uit te rol

Ons span het hierdie materiale gebruik om lig-geaktiveerde, self-ontsmettende polimeerplate en -films te vervaardig. Dit kan baie maklik gebruik word as oppervlakbedekkings en bedekkings vir voorwerpe soos deurhandvatsels, leunings, werkbladsye en aanraakskerms. Hulle is vervaardig met 'n kleefbedekking en benodig geen spesialis-installasie nie. Dit is so eenvoudig soos om kleefplastiek aan te bring of 'n skermbeskerm op 'n slimfoon te vervang.

Die grondstowwe wat gebruik word, is relatief goedkoop, en daarom sal ons benadering waarskynlik goedkoper wees as sommige antimikrobiese materiale wat tans op die mark is. Baie hiervan gebruik silwer as die aktiewe bestanddeel, wat redelik duur kan wees.

En die materiaal wat ons ontwikkel het, sal nie net nuttig wees om oordrag van virussiektes te beheer nie. Met antibiotika-weerstandige bakterieë immer toenemende bedreiging vir die gesondheid van die wêreld, kan hulle ook help om die verspreiding van sg Super Bugs in hospitale. Terwyl die wêreld op COVID-19 gefokus is, het dwelmweerstandige infeksies nie verdwyn nie. 'N Groeiende lys van siektes (soos tuberkulose en bloedvergiftiging) word moeiliker - soms onmoontlik - te behandel.

Ons doel is om te sien hoe ons navorsing van die laboratorium na werklike instellings, soos hospitale, openbare vervoer en skole, beweeg. Om dit te laat realiseer, is bedryfsvennote nodig vir vervaardiging en grootskaalse produksie. Enige materiaal wat geskep word, moet ook voldoen aan die voorskrifte vir ontsmettingsmiddels.

Daar is dus nog werk om te doen voordat daar lig-geaktiveerde self-ontsmettingshandvatsels op die nommer 10-bus is om u te beskerm tydens u reis. Maar deur hierdie tegnologie in die kollig te plaas, kan ons hopelik vroeër daar aankom.Die gesprek

Oor die outeurs

Louise Carson, dosent in farmaseutiese wetenskap, Koningin se Universiteit Belfast; Colin McCoy, professor in chemie vir biomateriale, Koningin se Universiteit Belfast, en Jessica Moore, postdoktorale navorsingsgenoot, Skool vir Farmasie, Koningin se Universiteit Belfast

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

books_health

Jy kan ook graag

BESKIKBARE TALE

Inglese Afrikaans Arabiese Sjinees (tradisioneel) Chinese (Traditional) Deense Nederlands filipino Finse Franse Duitse Griekse Hebreeus hindi hungarian Indonesiese Italiaanse Japannese Koreaanse malay Noorse Persiese Pools Portugees Roemeens Russiese Spaans swahili Sweeds Thai Turkse Oekraïens Oerdoe Viëtnamese

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.