Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle

Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle Remstof is saamgestel uit ysterdeeltjies, wat uit studies bewys is dat dit skadelik is vir die mens se gesondheid. pdsci / Shutterstock

Die skadelike uitwerking van lugbesoedeling deur dieseluitlaatgasse op ons gesondheid is bekend. Dis verantwoordelik om alles te veroorsaak van asemhalingsprobleme tot demensie en selfs sekere soorte kankers. Maar wat die meeste mense nie besef nie, is dat uitlaatgasse nie die enigste oorsaak van lugbesoedeling is nie. In werklikheid, tot 55% van verkeersbesoedeling langs die pad is gemaak van deeltjies wat nie uitlaat nie, met ongeveer 20% van die besoedeling afkomstig rem stof. En soos ons jongste navorsing onthul het, kan hierdie deeltjies wees net so skadelik vir ons longe as uitlaatgasse.

Bestand uit ysterdeeltjies word remstof veroorsaak deur wrywing tussen die ysterremrotorslyp op die remkussings as 'n voertuig vertraag. Hierdie remstof word dan weggedra en word deur die lug gedra. En soos onlangse navorsing wat deur my en my kollegas uitgevoer is, het remstrook ontsteking in die longselle veroorsaak met dieselfde erns as dieseldeeltjies.

Deur remstofdeeltjies by te voeg makrofage - die selle wat verantwoordelik is vir die skoonmaak van die longe van indringende kieme, afval en puin - ons het bykans 185% verhoog in die inflammatoriese aktiwiteit van die sel. Nie net dit nie, ons het ook gevind dat stofstof verhoed het dat die immuunselle vernietig Staphylococcus aureus - 'n spesie bakterieë wat verantwoordelik is vir longontsteking. Weereens is gevind dat die remstof net so giftig soos dieseldeeltjies is.

Hierdie ontdekking kan beteken dat besoedeling deur remstof kan bydra tot die groot aantal borskwaalbesmettings en yslike “stadsgooie” wat deur mense gerapporteer word. woon en werk in stedelike gebiede. Omdat die geïsoleerde selle wat ons in ons eksperimente gebruik het, anders kan optree as selle wat in 'n lewende mens se longe voorkom, is verdere navorsing nodig om te bevestig of die blootstelling van deeltjies bydra tot die infeksierisiko by mense.


 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Giftig remstof

Ons span is geïnspireer deur hierdie nuwe bevinding en wou weet watter eienskappe van remstof dit so giftig maak. Verkeersbesoedelingsdeeltjies kan duisende materiale bevat, insluitend koolstof, koolwaterstowwe en bakteriese gifstowwe. Maar as gevolg van die materiale waaruit moderne remme gemaak is, is die stof wat daaruit dra baie metaalagtig - insluitend baie soorte metaal, soos yster, koper, titaan en magnesium dat studies oorsaak getoon het spanning en skade aan menslike selle.

Ons span het hierdie metale as die skuldiges geïdentifiseer deur dit chemies te blokkeer. Dit het dit gemaak sodat hulle nie meer van krag kon word toe die remstof of dieseluitlaatdeeltjies by die selle gevoeg is nie. Terwyl die metale buite werking was, het die makrofage voortgegaan om bakterieë te vernietig en het hul ontstekingssein nie opgejaag nadat hulle aan remstof of dieseluitlaatpartikels blootgestel is nie.

Terwyl ons verwag het dat hierdie selrespons sou voorkom vir hoogs metaalremme, was ons verbaas om te sien dat metale ook die toksisiteit van dieseluitlaatgasse veroorsaak het. Dit is omdat dieseluitlaatdeeltjies aansienlik minder metaalspesies bevat as remstof - net drie in vergelyking met die veertien wat ons in remstof gevind het. Vanadium was die enigste metaal wat in interaksie met die makrofage was en ook in remstof en dieseluitlaatdeeltjies teenwoordig was. Ons wonder of dit verantwoordelik is om hierdie inflammatoriese effekte te veroorsaak.

Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle Vanadium was die enigste metaal wat in remstof en dieseluitlaat gevind is. TonelloFotografie / Shutterstock

Ons navorsing toon dat nie-uitlaatdeeltjies die potensiaal het om net so nadelig vir ons gesondheid te wees as uitlaatgasse. Remstof is 'n belangrike komponent van lugbesoedeling en dra by tot 20% verkeersverwante deeltjies. Na verwagting sal hierdie getal toeneem, aangesien die beleid en tegnologie wat ingestel word slegs op die vermindering van uitlaatgasse fokus. Hoewel die vermindering van uitlaatgasse 'n belangrike doelwit vir openbare gesondheid is, toon ons bevindinge dat ons maniere nodig is om nie-uitlaatgasse, soos remstof, te verminder.

Baie voertuie, ook elektriese voertuie, bevat egter metaalonderdele in die koppelaar, enjin en remme. Die ontwerp van tegnologieë wat bestand is teen wrywing en slytasie, kan belangrik wees om hierdie skadelike besoedeling te verminder.

As u meer fietsry of stap, die bus pak of met die motor deel, kan dit opeenhoping verminder in die gebiede waarin ons woon en werk. Dit is miskien een manier om die aantal voertuie wat in die verkeer moet inspring, te verminder - en dit kan ook die druk op hul koppelings, bande en remme vergemaklik en uiteindelik die besoedelingslas op ons longe verminder.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Liza Selley, postdoktorale navorsingsgenoot, MRC-toksikologie-eenheid, Universiteit van Cambridge

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

books_environmental

Jy kan ook graag

BESKIKBARE TALE

Inglese Afrikaans Arabiese Sjinees (tradisioneel) Chinese (Traditional) Deense Nederlands filipino Finse Franse Duitse Griekse Hebreeus hindi hungarian Indonesiese Italiaanse Japannese Koreaanse malay Noorse Persiese Pools Portugees Roemeens Russiese Spaans swahili Sweeds Thai Turkse Oekraïens Oerdoe Viëtnamese

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.