Hoeveel mense word lank covid? En wie loop die grootste gevaar?

Hoeveel mense word lank gevat en wie is die grootste risiko?Moegheid, breinmis, asemhalingsprobleme en baie ander COVID-19 simptome kan maande aanhou. Kyle Sparks via Getty Images

'N Paar maande gelede kom 'n jong atletiese man na my kliniek waar ek 'n dokter is besmetlike siekte dokter en COVID-19 immunologie navorser. Hy het die hele tyd moeg gevoel, en, belangrik vir hom, sukkel met bergfietsry. Drie maande tevore het hy positief getoets vir COVID-19. Hy is die soort persoon wat u verwag om 'n paar dae van ligte simptome te hê voordat u volkome herstel. Maar toe hy by my kliniek instap, het hy nog steeds simptome van COVID-19 ervaar, en hy kon nie bergfietsry op die vlak wat hy voorheen kon doen nie.

Tientalle miljoene Amerikaners is besmet met en oorleef COVID-19. Gelukkig is dit dat baie oorlewendes binne twee weke nadat hulle siek geword het, na normale gesondheid terugkeer, maar vir sommige COVID-19-oorlewendes - my pasiënt ingesluit - kan simptome nog maande duur. Hierdie oorlewendes word soms gedoop langryers, en die siekteproses word "lang COVID" of post-akute COVID-19 sindroom genoem. 'N Langafstandhouer is iemand wat aanhou met simptome na 'n aanvanklike aanval op COVID-19.

Verskeie studies die afgelope paar maande het getoon dat ongeveer 1 uit 3 mense met COVID-19 simptome sal hê wat langer duur as die normale twee weke. Hierdie simptome raak nie net mense wat baie siek was en met COVID-19 in die hospitaal opgeneem is nie, maar ook op mense met ligter gevalle.

Lang COVID is soortgelyk aan COVID-19

Baie langtermynondernemers het dieselfde simptome as wat hulle tydens hul siekte gehad het aanvanklike geveg met COVID-19, soos moegheid, kognitiewe inkorting (of breinmis), probleme met asemhaling, hoofpyn, oefenprobleme, depressie, slaapprobleme en verlies aan die smaak of reuk. Volgens my ervaring lyk dit asof pasiënte se simptome minder ernstig is as toe hulle aanvanklik siek was.

Sommige langryers ontwikkel ook nuwe simptome. Dit kan van persoon tot persoon verskil, en daar is verslae oor alles van haarverlies tot vinnige hartklop tot angs.

Ondanks aanhoudende simptome is SARS-CoV-2 - die virus self nie opspoorbaar by die meeste langafstandwagters nie. En sonder 'n aktiewe infeksie, kan hulle nie die virus aan ander versprei nie.

Wie is die langryers?

Pasiënte wat weens COVID-19 in die hospitaal opgeneem is, het waarskynlik die langste aanhoudende simptome.

In 'n studie wat in Julie 2020 gepubliseer is, het Italiaanse navorsers 147 pasiënte gevolg wat in die hospitaal opgeneem is vir COVID-19 en bevind dat 87% het nog 60 dae simptome gehad nadat hulle uit die hospitaal ontslaan is. In 'n meer onlangse studie, wat in Januarie gepubliseer is, is bevind dat 76% van die COVID-19-pasiënte in Wuhan, China, nog steeds simptome ervaar ses maande nadat jy eers siek geword het.

Hierdie Wuhan-studie was veral interessant omdat die navorsers objektiewe maatreëls gebruik het om die mense wat aanhoudende simptome rapporteer, te evalueer. Mense in die studie het ses maande nadat hulle siek geword het, steeds aanhoudende asemhalingsprobleme gerapporteer. Toe navorsers CT-skanderings uitgevoer het om na die longe van die pasiënt te kyk, het baie van die skanderings 'n vlek genoem ondeursigtighede van grondglas. Dit verteenwoordig waarskynlik ontsteking waar SARS-CoV-2 virale longontsteking veroorsaak het. Daarbenewens kon die mense in hierdie studie wat ernstige COVID-19 gehad het, nie so vinnig loop as diegene wie se siektes minder ernstig was nie - hierdie longprobleme het verminder hoeveel suurstof uit hul longe in hul bloedstroom beweeg. En onthou, dit is ses maande na infeksie gemeet.


 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Ander navorsers het soortgelyke objektiewe gevolge vir die gesondheid gevind. Een studie het bewys gevind van voortdurende virale longontsteking drie maande nadat pasiënte die hospitaal verlaat het. 'N Ander studie onder 100 Duitse COVID-19-pasiënte het bevind dat 60% het twee tot drie maande hartontsteking gehad na aanvanklike infeksie. Hierdie Duitse pasiënte was relatief jonk en gesond - die gemiddelde ouderdom was 49 en baie het nie hospitalisasie nodig gehad toe hulle COVID-19 gehad het nie.

Die siekste COVID-19 pasiënte is nie die enigste wat aan lang COVID ly nie. Pasiënte met 'n ligter aanvanklike geval wat nie tot hospitalisasie gelei het nie, kan ook aanhoudende simptome hê.

Volgens 'n onlangse opname wat die Centers for Disease Control and Prevention gedoen het, 35% van die nie-gehospitaliseerde pasiënte wat ligte COVID-19 gevalle gehad het het nie 14 tot 21 dae nadat hul simptome begin het nie, weer na die basiese gesondheid teruggekeer nie. En dit was nie net by ouer mense of mense met onderliggende gesondheidstoestande nie. Twintig persent van die voorheen gesonde 18-tot-34-jariges het voortdurende simptome gehad. Oor die algemeen toon navorsing soveel as 'n derde van die individue wat COVID-19 gehad het en nie in die hospitaal opgeneem is nie, sal steeds wees simptome ervaar tot drie maande later.

Om hierdie getalle in konteks te plaas, is slegs 10% van die mense wat griep kry na 14 dae nog siek.

Langtermyn simptome, langtermyn effekte

Die mediese gemeenskap weet steeds nie hoe lank hierdie simptome sal voortduur of waarom dit voorkom nie.

Volgens onlangse navorsing wat nog eweknie-geëvalueer moet word, is daar baie langafstandwagters kan nie terugkeer werk toe of normale aktiwiteite doen nie as gevolg van breinmis, pyn of verswakkende moegheid. Voordat my pasiënt siek geword het, het hy byna elke dag met 'n berg opgetrek in ons dorp in Colorado. Dit het hom vier maande geneem om tot die punt te herstel dat hy weer daar kon klim.

SARS-CoV-2 benadeel mense op meer maniere as wat die mediese gemeenskap oorspronklik erken het. Aan die Colorado State University bestudeer ek en my kollegas langtermynondernemings en ondersoek of wanbalanse in die immuunstelsel 'n rol speel in hul siekteproses. Ons span en talle ander werk ywerig om langafstandwagters te identifiseer, om beter te verstaan ​​waarom simptome voortduur en, belangriker, om uit te vind hoe die mediese gemeenskap kan help.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Stephanie LaVergne, navorsingswetenskaplike, Colorado State University

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.


Aanbevole Boeke: Gesondheid

Vars vrugte skoonmaakVars vrugte skoonmaak: Detox, verloor gewig en herstel jou gesondheid met Nature's Most Delicious Foods [Paperback] deur Leanne Hall.
Verloor gewig en voel lewendig gesond terwyl jy jou liggaam van gifstowwe skoonmaak. Vars vrugte skoonmaak bied alles wat jy nodig het vir 'n maklike en kragtige ontgifting, insluitend dag-tot-dag programme, resepte vir mondwater, en raad vir die oorgang van die skoonmaakmiddel.
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.

Droog KosDroog Kos: 200 Plantgebaseerde Resepte vir Peak Health [Paperback] deur Brendan Brazier.
Gebaseer op die stresverminderende, gesondheidsverbeterende voedingsfilosofie wat in sy bekende veganistiese voedingsgids bekend gestel is Floreer, professionele Ironman-triatleet Brendan Brazier wys nou sy aandag op jou aandetebord (ontbytbak en middagete).
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.

Dood deur Geneeskunde deur Gary NullDood deur Geneeskunde deur Gary Null, Martin Feldman, Debora Rasio en Carolyn Dean
Die mediese omgewing het 'n doolhof geword van die ineenstortende korporatiewe, hospitaal- en regeringsrade, wat deur die dwelmmaatskappye geïnfiltreer word. Die giftigste stowwe word dikwels eers goedgekeur, terwyl mildere en meer natuurlike alternatiewe vir finansiële redes geïgnoreer word. Dis dood deur medisyne.
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.


Jy kan ook graag

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

BESKIKBARE TALE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

INNERSELF VOICES

Maansverduistering, 12 Mei 2022
Astrologiese oorsig en horoskoop: 23 - 29 Mei 2022
by Pam Younghans
Hierdie weeklikse astrologiese tydskrif is gebaseer op planetêre invloede en bied perspektiewe en ...
05 21 herwin die verbeelding in gevaarlike tye 5362430 1920
Herwin die verbeelding in gevaarlike tye
by Natureza Gabriel Kram
In 'n wêreld wat dikwels voornemens lyk om homself te vernietig, vind ek dat ek skoonheid saamstel - die soort ...
groep veelrassige individue wat vir 'n groepfoto staan
Sewe maniere waarop jy respek aan jou uiteenlopende span kan betoon (video)
by Kelly McDonald
Respek is baie betekenisvol, maar kos niks om te gee nie. Hier is maniere waarop jy kan demonstreer (en ...
olifant loop voor 'n ondergaande son
Astrologiese oorsig en horoskoop: 16 - 22 Mei 2022
by Pam Younghans
Hierdie weeklikse astrologiese tydskrif is gebaseer op planetêre invloede en bied perspektiewe en ...
foto van Leo Buscaglia vanaf die voorblad van sy boek: Living, Loving and Learning
Hoe om iemand se lewe binne 'n paar sekondes te verander
by Joyce Vissell
My lewe het dramaties verander toe iemand daardie sekonde geneem het om my skoonheid uit te wys.
'n saamgestelde foto van 'n totale maansverduistering
Astrologiese oorsig en horoskoop: 9 - 15 Mei 2022
by Pam Younghans
Hierdie weeklikse astrologiese tydskrif is gebaseer op planetêre invloede en bied perspektiewe en ...
05 08 ontwikkeling van deernisvolle denke 2593344 voltooi
Ontwikkel deernisvolle denke teenoor jouself en ander
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Wanneer mense van medelye praat, verwys hulle meestal na deernis vir ander ... vir ...
'n man wat 'n brief skryf
Skryf die waarheid en laat die emosies vloei
by Barbara Berger
Om dinge neer te skryf is 'n goeie manier om die waarheid te oefen.
Die krag van jou woorde - 'n klein herinnering
Die krag van jou woorde - 'n klein herinnering
by Barbara Berger
Ek is seker dat ons almal baie meer versigtig sou wees vir wat ons sê as ons bewus was van die krag van ...
Word 'n bondgenoot vir mense van kleur
Word 'n bondgenoot vir mense van kleur
by Joyce Vissell
Ek het in Buffalo, New York, grootgeword en van die tyd af dat ek 'n klein dogtertjie was, my ouers, sonder ...
'N Handleiding vir die Pad van die Lewe
'N Handleiding vir die Pad van die Lewe
by Paulo Coelho
By die kruispad kan u stilstaan ​​en dink watter rigting u moet volg. Maar moenie te veel tyd spandeer nie ...

MEESTE LEES

vind waarna jy soek 5 25
Gebruik Horary Astrologie om te vind wat jy verloor het
by Alphee Lavoie
Daar was nog altyd baie kontroversie onder astroloë oor watter tyd (en selfs plek) om ...
herbou-omgewing 4 14
Hoe inheemse voëls terugkeer na Nieu-Seeland se gerestoureerde stedelike woude
by Elizabeth Elliot Noe, Lincoln Universiteit et al
Verstedeliking, en die vernietiging van habitat wat dit behels, is 'n groot bedreiging vir inheemse voëls ...
Die verhaal van lyding en dood agter Ierland se verbod op aborsie en daaropvolgende wettiging
Die verhaal van lyding en dood agter Ierland se verbod op aborsie en daaropvolgende wettiging
by Gretchen E. Ely, Universiteit van Tennessee
As die Amerikaanse Hooggeregshof Roe v. Wade omverwerp, sal die 1973-besluit wat aborsie in die...
hoeveel slaap jy nodig het 4 7
Hoeveel slaap jy regtig nodig het
by Barbara Jacquelyn Sahakian, Universiteit van Cambridge, et al
Die meeste van ons sukkel om goed te dink na 'n swak nag se slaap – voel mistig en versuim om te presteer ...
voordele van suurlemoenwater 4 14
Sal suurlemoenwater ontgift of jou energie gee?
by Evangeline Mantzioris, Universiteit van Suid-Australië
As jy staaltjies aanlyn glo, is die drink van louwarm water met 'n skeut suurlemoensap ...
vertrouende genootskappe is gelukkig 4 ​​14
Waarom vertrouende samelewings oor die algemeen gelukkiger is
by enjamin Radcliff, Universiteit van Notre Dame
Mense is sosiale diere. Dit beteken, amper as 'n kwessie van logiese noodsaaklikheid, dat mense se...
groep veelrassige individue wat vir 'n groepfoto staan
Sewe maniere waarop jy respek aan jou uiteenlopende span kan betoon (video)
by Kelly McDonald
Respek is baie betekenisvol, maar kos niks om te gee nie. Hier is maniere waarop jy kan demonstreer (en ...
ekonomie 4 14
5 dinge wat ekonome weet, maar vir die meeste ander mense verkeerd klink
by Renaud Foucart, Lancaster Universiteit
'n Eienaardige ding van ons beroep is dat wanneer ons akademiese ekonome grootliks saamstem met elke...

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.