Keuses wat jy kan maak om meer eko-vriendelik te wees?

Keuses wat jy kan maak om meer eko-vriendelik te wees?

"Ek sal organiese kos koop as dit nie so duur was nie."

"Ek sal kompakte fluoresserende gloeilampe koop as hulle dieselfde kos as gewone gloeilampe."

"Ek sal 'n hibriede motor koop as dit dieselfde kos as ander motors."


As enige van hierdie stellings joune kan wees, is jy nie alleen nie. Maar jy is verkeerd ingelig. Ongelukkig dink baie mense dat die maak van die groen keuse die duurder keuse maak. Alhoewel dit waar kan wees, hoef dit nie te wees nie.

Ja, dit kos meer om 'n organiese bevrore ete te koop as wat dit doen om een ​​te koop wat konvensioneel gegroei en dikwels kunsmatige bestanddele bevat. Maar die kosbare keuse is die een wat geld spaar en beter vir die omgewing is. Die kosbare keuse vir aandete is een wat van die begin af gekook word. 'N Organiese bevrore ete is nie omgewingsvriendelik met sy twee of drie lae verpakking nie, waarvan sommige nie eens herwinbaar of biologisch afbreekbaar is nie.

Bemarkingstyd: "Ek het nie tyd om te kook nie!"

"Maar ek het nie tyd om te kook nie!"

"Ek weet nie hoe om te kook nie."

"Na 'n harde dag moet ek nie huis toe kom en kook nie."

Madison Avenue bemarkingsbestuurders en adverteerders het die idees gedryf dat kook moeilik en tydrowend is en niemand moet dit doen nie en dat ons almal geregtig is om te eet wat ons wil, wanneer ons dit wil hê, sonder om iets anders te doen as oorhandig 'n paar dollars.

Hoeveel kos jou tyd? Vir die meeste van ons is tyd by die huis net nul dollar werd, want niemand betaal ons as ons nie by die kantoor is nie. Ek het al jare die getalle bestuur, en alhoewel sommige dinge nie 'n groot impak op my onderste lyn kan maak nie, is ek gewoonlik opgewonde oor hoeveel geld ek maak deur dinge self te doen eerder as om dit te koop, veral wanneer Ek vervang vir goedkoop items.


Kry die nuutste van InnerSelf


As ek die frambose wat ek in my frambooskoek gebruik, sou koop, sou dit $ 20 kos! En as ek daardie hele nagereg van 'n bakkery gekoop het, sal hulle waarskynlik minstens $ 40 hef. En my frambooskruid is heeltemal van organiese bestanddele en met baie min bygevoegde suiker, wat nie alle bakkers doen nie. Vir my is dit onskatbaar.

Die regte prys agter ons aankope

As iets vir minder verkoop word as wat dit my kos, is daar dikwels 'n baie onaangename realiteit agter die produksprys - fabrieksplase, sweethandel in derdewêreldlande, onwettige immigrante wat uitgebuit word of produkte van so swak gehalte dat hulle vlug te vinnig in stortingsterreine. Ons goedkoop kos en ons goedkoop goed is glad nie goedkoop nie.

Kook en kos is nie die enigste voorbeelde van ons beheer oor groot maatskappye om vir ons te sorg nie. Jy kan enigiets koop wat jy nodig het of wil hê, en jy kan al jou vrye tyd gebruik om ontspanningsaktiwiteite te verrig en televisie te kyk, waar jy blootgestel word aan meer advertensies wat jou aanmoedig om meer te koop en meer te koop.

Ons wil regtig glo dat ons dit alles kan hê. Ons kan kook, eet gemorskos en gesond bly. Ons wil ook twaalf maande per jaar vars tamaties, piesangs, avokado's, perskes en elke denkbare groente en vrugte eet, en ons wil dit alles vir 'n goedkoop prys hê, selfs as die kos drie duisend myl of meer moet reis om te kry na ons borde. Ons wil nie fisiese arbeid doen nie, maar ons wil tien kilometer na die gimnasium ry, waar ons dertig minute na nêrens op 'n elektriese trapmeul sal gaan spandeer nie.

Die waarheid agter die illusies

Watter keuses kan jy maak?Terwyl ons kla dat ons nie tyd het nie, kyk ons ​​iewers tussen amper drie uur en vyf uur per dag. Ons kla dat ons nie genoeg geld het om gesond te eet nie, maar ons spandeer minder van ons inkomste op kos as enige tyd in ons geskiedenis. Amerikaners het 42.5-persentasie van hul inkomste op voedsel in 1901, byna 30-persent in 1950, uitgegee, en slegs 13-persentasie deur 2003, en 42 persent van die geld wat ons spandeer op kos, word van die huis af weggebring.

Maar volgens 'n groeiende aantal navorsers eindig die partytjie. Ons ly aan ongekende vlakke van vetsug, kanker, hoë bloeddruk, hartsiektes, depressie en ander siektes. Vullisvullings is vol, en niemand wil 'n nuwe een in hul agterplaas hê nie. Ons finansiële stelsels word verkrummel, van die grootste maatskappye tot gemiddelde families. Sommige sê voedselpryse sal in die volgende paar jaar verdubbel of verdriedubbel.

Is ons gedoem? Nee. Daar is baie wat ons kan doen om geld te spaar, ons hulpbronne te bewaar, en 'n gesonder leefstyl te leef.

Wat kan ons doen? Waar begin ons?

Daar is baie klein dinge wat jy daagliks kan doen om jou lewe te verbeter en ons omgewing te beskerm. Een ding wat jy kan doen - oor en oor - is om eenvoudig dinge te vra wat jy nog altyd aanvaar het. Miskien is jou tyd nie te waardevol om aandete te kook nie. Het u kind regtig die nuutste plastiese gadget uit China nodig? Miskien sal jy nie omgee om 'n paar dinge op 'n klere lyn te droog eerder as in 'n droër nie. Kan beter tydsbestuur jou help om geld te bespaar deur impulsaankope te vermy as jy haastig is?

Die belangrikste ding wat ons moet doen is om op te hou om verskonings te maak vir onsself om te oorleef en oor te dra aan dinge wat ons nie nodig het nie. Solank as wat jy Madison Avenue vertel hoe om jou geld en jou tyd te spandeer, is jy 'n pion in die bemarkingsspel, wat ander ryker maak. Die goeie nuus is dat jy nie meer kan speel wanneer jy gereed is nie.

Is jy gereed om geld te spaar, gesonder te word, en ophou om soveel asblik aan die storting te stuur? Moenie bekommerd wees nie - jy hoef nie na die middel van nêrens te beweeg nie. Jy kan begin waar jy ookal woon. Die belangrikste ding is eenvoudig om te begin. Soos die spreekwoord sê, "'n reis van 'n duisend myl begin met 'n enkele stap." Is jy gereed om die eerste stap te neem?

* Onderskrifte deur InnerSelf

© 2012 deur Deborah Niemann-Boehle. Alle regte voorbehou.
Herdruk met toestemming van die uitgewer,
Nuwe Uitgewers Society. www.newsociety.com

Artikel Bron

Ecothrifty: Goedkoper, Groener Keuses vir 'n gelukkiger, gesonder lewe
deur Deborah Niemann.

Ecothrifty: Goedkoper, Groener Keuses vir 'n gelukkiger, gesonder lewe deur Deborah Niemann.'N moet-lees vir almal wat ooit 'n groener lewe wou hê, maar gedink het dit sal te duur, tydrowend of moeilik wees. Hierdie handige, volledige gids sal jou wys hoe klein veranderinge 'n groot omgewingsimpak kan hê en red Jy duisende dollars, alles terwyl jy jou lewensgehalte verbeter.

Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek te bestel.

Oor die skrywer

Deborah Niemann, skrywer van: Ecothrifty - Goedkoper, Groener Keuses vir 'n gelukkiger, gesonder leweDeborah Niemann is 'n homesteader, skrywer en selfversorgend deskundige wat breedvoerig oor vaardighede beskik om 'n meer selfstandige lewe te leef. Sy het vee vir meer as 10 jaar opgewek en is die administrateur van 'n gewilde aanlynforum en sosiale netwerk wat fokus op Nigeriese dwerg-melkbokke. Sy is die skrywer van Tuisgemaakte en Handgemaakte: 'n Praktiese Gids tot Meer Selfstandige Lewende, en Ecothrifty: Goedkoper, Groener Keuses vir 'n gelukkiger, gesonder lewe. Deborah en haar gesin produseer al hul eie vleis, eiers en suiwelprodukte, terwyl 'n organiese tuin en boorde vrugte en groente verskaf.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}