Waarom varswater-wild in die toekoms 'n onseker toekoms ervaar

Waarom varswater-wild in die toekoms 'n onseker toekoms ervaarSpyding sockeye-salm maak hul pad op die Adams-rivier naby Chase, BC DIE CANADIAN PERS / Jonathan Hayward

Stille Oseaan-salm is een van Kanada se ikoniese wesens. Elke somer voltooi hulle gemiddeld vier tot vyf jaar lewensiklus deur terug te keer van hul ryk oseaanvoedingsgrond na die strome waar hulle gebore is. Hier, in die "voetspore" van hul ouers, sal hulle eiers lê, sterf en aanleiding gee tot die volgende generasie salm.

Hierdie vervoer van varswater na die see en terug is soms duisende kilometer lank. Dit kan ook verraderlik wees - die vis moet steil rivierversnellings opgevolg en roofagtige roofdiere vermy.

Maar die trek word net moeiliker gemaak deur onnatuurlike uitdagings. Mense gaan voort om damme te besoedel en riviere, oorvisse te besoedel en indringerplante en diere in te voer. En dit is net die punt van die ysberg in terme van hoe mense vars water in Kanada en regoor die wêreld omvorm.

vir ons navorsing oor die migrasie en bewaring van Stille Oseaan-salm, het ons gekyk na hoe varswater-ekosisteme - mere, riviere, strome en vleilande - oor die hele wêreld verander. Die samelewing het sy vinger op die pols van die oseane, maar wat van ons te veel vergeet varswater?

Mere en riviere in krisis

Terwyl vars water net 'n breuk uitmaak (0.01 persent) van al die water op die planeet, hulle is byna tuis 10 persent van die Aarde se bekende dierspesie, insluitende een derde van alle gewerwelde diere (enigiets met 'n ruggraat). Daar is selfs meer spesies vis in varswater ekosisteme as in die see.

Hierdie foto is ongelukkig vinnig verander. Die Wêreldwye Fonds vir Natuur (WWF) het onlangs die "Living Planet Report 2018, "Toon dat die verlies van varswaterspesies meer erger is as wat spesies op grond of in die see afneem.

Verskrikwekkend het bevolkings van varswaterspesies gemiddeld in 80 jaar met meer as 50 persent afgeneem, terwyl bevolkings van landbewoners en oseaan wesens met minder as die helfte gedaal het.


Kry die nuutste van InnerSelf


Dit is duidelik dat vars water die afgelope dekade in krisis is met verswakkende tendense. Maar hoekom?

Bedreigings: Die vuil dosyn

Wetenskaplikes weet dat besoedeling, besoedeling, oorbevissing en die bekendstelling van nuwe spesies "waterscapes" oor die wêreld verander en die oorlewing van diere soos Stille Oseaan-salm belemmer. Ons het geweet van hierdie bedreigings vir varswater biodiversiteit vir ten minste 'n dosyn jaar.

Maar baie kan in 12 jaar verander - en dit het. Met 'n internasionale span van sommige van die wêreld se voorste varswater wetenskaplikes, ons nuwe studie dokumenteer 'n dosyn dreigemente - 'n paar nuwe, 'n paar groeiende - na varswater spesies:

 1. 'N vinnig veranderende klimaat
 2. Aanlyn wildlewe en indringerspesies
 3. Oordraagbare siekte
 4. Giftige alge blomme
 5. Hidrokrag damming en fragmentering van die helfte van die wêreld se riviere
 6. Opkomende kontaminante, soos hormone
 7. Ingenieurswese nanomateriale
 8. Mikroplastiese besoedeling
 9. Lig en geraas inmenging
 10. Souter kus varswater as gevolg van seevlak styging
 11. Kalsiumkonsentrasies val onder die behoeftes van sommige varswater organismes
 12. Die toevoeging - en moontlik sinergistiese - gevolge van hierdie bedreigings

Ons span vrees dat vars water steeds oor die hoof gesien word. Hierdie toenemende bedreigings en vinnige spesies verliese vind plaas onder die water se oppervlak - buite sig en buite gedagte.

"Dit is 'n stille, onsigbare tragedie wat te min belangstelling lok," het hy gesê Steve Ormerod, 'n varswater ekoloog van die Universiteit van Cardiff, in Wallis, die Verenigde Koninkryk, en een van ons spanlede.

Ons hoop om hierdie verhaal te verander deur aandag te skenk aan hierdie 12-kritiese bedreigings.

Ons het nou op hierdie bedreigings nodig.

Hoop op die horison?

Dit is baie om in te neem. Dit mag voel dat daar geen oplossings is wat die trajek vir varswaterspesies sal verander nie. Gelukkig is dit nie die geval nie, en ons beklemtoon geleenthede vir bewaringswinste.

Nuwe wetenskaplike gereedskap verander die manier waarop ons varswaterbevolkings monitor. Omgewings DNA, byvoorbeeld, kan ons binnekort 'n enkele watermonster gebruik om al die vis in 'n waterskeiding te identifiseer - sonder om ooit die spesie te sien.

Ander benaderings, insluitend die gebruik van "omgewingsvloei" (e-vloei) om die vloei van water onder 'n dam te beheer, damverwydering sowel as vispaaie laat visse soos Stille Oseaan-salm om sommige van die hindernisse wat ons geskep het, omseil.

Maar die oplossing rus nie net met tegnologiese vooruitgang om foute om te keer nie. Ons moet die varswaterbehoeftes van beide mense en die natuur ontmoet deur die manier waarop ons vars water behandel, byvoorbeeld deur ons daaglikse aksies, deur by te voeg of te ondersteun Alliansie vir varswaterlewe en druk ons ​​regerings om by die globale poging om varswater te bewaar.Die gesprek

Oor die skrywers

Andrea Jane Reid, PhD Kandidaat, Carleton Universiteit en Steven J Cooke, Kanada se navorsingstoel & professor, Carleton Universiteit

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

{amazonWS: search index = Boeke; sleutelwoorde = Varswater Wild; maksresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}