Waarom vrouegesondheid beter is as hulle meer beheer in hul samelewing het

Waarom vrouegesondheid beter is as hulle meer beheer in hul samelewing het 'N Vrou uit een van die Mosuo-boerderygemeenskappe in die suidweste van China. Die Mosuo was deelnemers aan 'n baanbrekersstudie wat geslagsgebaseerde gesondheidsverskille ondersoek het. Siobhan Mattison, CC BY-SA

geslagsongelykhede in gesondheid is nie 'n verskynsel wat uniek is aan die pandemie nie. Lank voor COVID-19, vroue minder geld verdien as mans, gehad het meer verantwoordelikhede vir kindersorg en het 'n verhoogde risiko gehad vir geslagsgebaseerde geweld. Maar nou, die pandemie het hulle en hulle kinders gemaak, selfs meer kwesbaar.

Vroue leef gewoonlik langer as mans maar ervaar oor die algemeen 'n slegter gesondheid, insluitend 'n hoër risiko vir baie chroniese siektes, 'n verskynsel wat dikwels die genoem word gesondheid-oorlewing paradoks. Baie beskou dit as gevolg van biologiese verskille tussen vroue en mans. Vroulike voortplantingshormone beïnvloed baie weefsels in die liggaam; swangerskap en bevalling hou ekstra gesondheidsgevare in.

Maar a groot liggaam van navorsing stel voor dat menslike gesondheid sterk beïnvloed word deur sosiale omstandighede. Om in ongelykere samelewings te leef, is geassosieer met negatiewe gesondheidsuitkomste. Voorkeure vir seuns kan verwaarlosing van dogters veroorsaak, wat tot swak gesondheid kan lei en selfs die dood. Watter rol speel geslagsnorme dan in subtiele verskil in geslagsgesondheid?

Twee van ons is antropoloë, die ander 'n epidemioloog. Ons span het saam 'n studie ontwikkel om te ondersoek hoe geslagsnorme wat deur mans bevooroordeeld is teenoor vroulike bevooroordeeldheid die gesondheid beïnvloed.

Waarom vrouegesondheid beter is as hulle meer beheer in hul samelewing hetWinkels in een van die Mosuo-dorpies waar die studie uitgevoer is. Siobhan Mattison, CC BY-SA

'N Unieke vergelyking

Die studie, gepubliseer in Verrigtinge van die Nasionale Akademie van Wetenskappe, is in twee boerderygemeenskappe in die suidweste van China bedryf. Albei gemeenskappe, deel van die Mosuo-etniese minderheid, het 'n gemeenskaplike taal, godsdiens en deurgangsrites. Hulle verskil egter op een belangrike manier wat hierdie unieke studie moontlik gemaak het: verwantskap.

Sommige Mosuo gee grond en ander bronne deur van moeders na dogters. Antropoloë noem hierdie stelsel “matriliny. ” Die rol van mans in Mosuo-gesinne word beklemtoon, hoewel sommige aktiewe rolle as vaders en mans inneem. Ongeveer 30% is in 'wandelende huwelike”: Mans en vroue is snags bymekaar, maar trou nie formeel nie. In plaas daarvan bly die mans deel van hul moeder of suster se huishouding. Die mans in matrilineale gemeenskappe bied dikwels finansiële ondersteuning aan vroue, en die wandelende huwelike, alhoewel maklik om te ontbind, is dikwels monogame.


 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Vergelyk dit met 'n kleiner, minder bekende bevolking van 'patrilineêre' Mosuo, wat gewoonlik monogaam trou en erfporsies van vaders aan seuns oordra. Hulle is meer soortgelyk aan baie Euro-Amerikaanse families, waar geslagsnorme mans gewoonlik bemagtig.

Met dit as agtergrond het ons begin wonder of die Mosuo bewyse sou toon van verbeterde gesondheid vir vroue in matrilineale gemeenskappe, waar vroue groter outonomie en toegang tot hulpbronne het. Dit was baie moeilik om te toets, want gemeenskappe wat verskil in verwantskap en mate van outonomie vir vroue, verskil ook op ander maniere.

Ons span het na honderde huishoudings in die patrilineêre en matrilineale gemeenskappe van Mosuo gereis. Ons het deelnemers gevra oor hul sosiale, ekonomiese en huishoudelike omstandighede. Ons het hul bloeddruk gemeet en klein monsters bloed vir ander gesondheidsassesserings versamel. Daaruit kon ons matrilineêre en patrilineêre gemeenskappe vergelyk, en dit gevind het: Geslagsverskille in gesondheid is heeltemal omgekeer in matrilineale gemeenskappe.

Vir vroue met groter outonomie, beter gesondheid

Kortliks was die gesondheid van vroue swakker as mans in patrilineêre omstandighede. Maar dit was beter as mans in die matrilienêre gemeenskappe. Daar was die koerse van chroniese ontsteking by vroue ongeveer die helfte van mans, met hipertensie-koerse ongeveer 12% laer.

Beide chroniese inflammasie en hipertensie is vroeë aanwysers van langtermyn chroniese siektes. Albei het mense 'n hoër risiko vir kardiovaskulêre siektes, diabetes, neurodegeneratiewe afwykings en die dood. Die swakker gesondheid wat vroue ervaar het in die patrilineêre Mosuo-gemeenskappe, het waarskynlik voorgekom as gevolg van verskille in daaglikse ervarings, insluitend spanning wat op kort en lang termyn opgehoop het.

Ons bevindings betwis die simplistiese opvattings dat biologie die enigste of primêre bepaler van geslagsverskille tussen geslagte is. Dit is nie 'n nuwe openbaring nie, maar die studie dui op 'n selfs sterker rol vir kultuur as wat voorheen bewys is.

Dit beteken nie dat biologie geen rol speel in die gesondheidsverskille tussen mans en vroue nie. Feitlik alle siektes is biologies op sellulêre vlak. Maar om slegs biologiese verskille te beklemtoon, veronderstel dat alles anders tussen mans en vroue gelyk is. Dit is selde, indien ooit, die geval.

Kindersorg en huishoudelike pligte is makliker as vroue hulp en outonomie het. Mosuo-vroue in beide matrilineale en patrilineale gemeenskappe neem wesenlike verantwoordelikheid vir albei op. Maar diegene in matrilineale gemeenskappe doen dit met groter outonomie en meer ondersteuning van familielede en jeugvriende. Mense in patrilineale gemeenskappe is meer geïsoleer van hul susters en neem dikwels huishoudelike take met minder hulp aan.

Hierdie bevindings is relevant vir die gesondheid van vroue, nie net in Mosuo-gemeenskappe nie, maar ook elders. Almal se gesondheid word beïnvloed deur hul outonomie en toegang tot ondersteuning, selfs nie-mense. Nou, met 'n beter begrip van hoe verwantskap en geslagsnorme die gesondheid van vroue kan beïnvloed, kan ons werk om gesondheidsverskille te verminder en die steeds groeiende las van chroniese siektes te verminder.Die gesprek

Oor die skrywers

Siobhán Mattison, medeprofessor in evolusionêre antropologie, Universiteit van New Mexico; Adam Z. Reynolds, doktorale kandidaat, Universiteit van New Mexico, en Katherine Wander, assistent-professor, Universiteit van Binghamton, Staatsuniversiteit van New York

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

Jy kan ook graag

BESKIKBARE TALE

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Marie T. Russell se daaglikse inspirasie

INNERSELF VOICES

Jou liggaam is 'n tuin, nie 'n masjien nie
Jou liggaam is 'n tuin, nie 'n masjien nie
by Kristin Grayce McGary
Die menslike liggaam is 'n wonderlike ding, vol stelsels, organe, senuwees en vate wat saamwerk ...
Horoscoopweek: 17 - 23 Mei 2021
Horoscoop Huidige week: 17 - 23 Mei 2021
by Pam Younghans
Hierdie weeklikse astrologiese tydskrif is gebaseer op planetêre invloede en bied perspektiewe en ...
Die wêreld in ons ore: ons verbintenis met die wêreld herbou
Die wêreld in ons ore: ons verbintenis met die wêreld herbou
by Anton Stucki
Om nie te hoor nie, is nie normaal nie - ook nie as jy ouer word nie. Tog gebeur dit al te gereeld, en ...
Die eerste beginsel van genesing: liefde is die ware geneser
Die eerste beginsel van genesing: liefde is die ware geneser
by Jacques Martel
Daar is verskillende benaderings om optimale gesondheid te bekom, almal belangrik, elkeen ...
Eet die reënboog: voedselkleure en korrespondensies van chakra
Eet die reënboog: voedselkleure en korrespondensies van chakra
by Candice Covington
Die chakras stel die frekwensies in wat aanleiding gee tot elke aspek van die menslike ervaring. Die voedsel ...
Ons chakras verstaan ​​en ontwikkel op ons reis na persoonlike en geestelike ontwikkeling
Ons chakras verstaan ​​en ontwikkel
by Glen Park
Ons begin ons reis deur die chakras met die onderste chakras, waardeur die individuele ego ...
Aanvaarding en verandering: die natuur verander gereeld
Aanvaarding en verandering: die stryd teen die stroom? Die natuur verander gereeld
by Lawrence Doochin
As ons verandering weerstaan, sal ons bang wees. As ons onsself beoordeel, sal ons ook bang wees. So ...
Joanna se verhaal: van borskanker tot genesing en belyning
Joanna se verhaal: van borskanker tot genesing en belyning
by Tjitze de Jong
Joanna was 'n klassieke voorbeeld van hoe maklik en vinnig genesing kan plaasvind wanneer die liggaam, ...

MEESTE LEES

Waarom gesinsmaaltye goed is vir volwassenes en kinders
Waarom gesinsmaaltye goed is vir volwassenes en kinders
by Anne Fishel, Harvard Universiteit
Die meeste ouers weet al dat familietye ideaal is vir die liggaam, die brein en die geestelike ...
Waarom verwerkte voedsel die risiko vir chroniese infeksiesiektes kan verhoog
Waarom verwerkte voedsel die risiko vir chroniese infeksiesiektes kan verhoog
by LaTina Emerson, Georgia State University
Navorsers het ondersoek ingestel na die verandering van 'n graangebaseerde dieet na 'n baie verwerkte, vetryke ...
Veranderings in die weer: El Niño en La Niña verduidelik
Veranderings in die weer: El Niño en La Niña verduidelik
by Jaci Brown, CSIRO
Ons wag in afwagting op droogtes en oorstromings wanneer El Niño en La Niña voorspel word, maar wat is ...
Hier is die rede waarom u dit wat u skryf, noukeurig moet hersien
Hier is die rede waarom u dit wat u skryf, noukeurig moet hersien
by Narmada Paul, Universiteit van Kentucky
As hoërskoolleerlinge die gewoonte het om hul skryfwerk te hersien, het dit 'n positiewe impak op ...
Om 'n oefenspel te speel, kan help om demensie te beveg?
Kan die speel van 'n oefenspel help om demensie te beveg?
by ETH Zurich
Kognitiewe motoriese opleiding help volgens die nuwe ...
Wat moet ons van ons biologiese gesin leer?
Wat moet ons van ons biologiese gesin leer?
by John Payne
Die familiebloudruk wat u geërf het, is deur u gekies omdat dit u ...
Hoe wetenskaplikes plantaardige voedsel laat smaak en meer soos vleis lyk
Hoe wetenskaplikes plantaardige voedsel laat smaak en meer soos vleis lyk
by Mariana Lamas, Noord-Alberta Instituut vir Tegnologie
In 2019 het Burger King Swede 'n burger, die Rebel Whopper, vrygestel en die reaksie was ...
Waarom ons meer onthou deur te lees as uit klank of video
Onthou ons meer deur te lees as uit klank of video?
by Naomi S. Baron, Amerikaanse Universiteit
Is begrip dieselfde of iemand 'n teks op die skerm of op papier lees? En luister en ...

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.