Hoe jou gene die kwaliteit van jou huwelik kan beïnvloed

Hoe jou gene die kwaliteit van jou huwelik kan beïnvloed
Is 'n goeie huwelik afhanklik van die regte gene? Tiffany Bryant / Shutterstock.com

Hoe belangrik is dit om 'n romantiese lewensmaat se genetiese profiel te oorweeg voordat jy trou?

Dit is logies om te dink dat genetiese faktore baie onderliggend kan wees eienskappe wat reeds deur ooreenstemmende webwerwe gebruik word - soos persoonlikheid en empatie - wat baie aanneem, kan aanvanklike chemie en langtermyn potensiaal in spesifieke pare bevorder. Dit is dus dalk nie verbasend dat daar nou webtuistes is wat genetiese toetsing en samestelling kombineer nie.

Maar het ooreenstemmende intieme vennote op grond van spesifieke gene enige wetenskaplike grondslag? Studies het getoon dat geneties-identiese tweeling, wat afsonderlik opgewek word, die algehele gehalte van hul huwelike evalueer, wat 'n bietjie blywend voorstel genetiese bydrae tot die huwelikslewe. Maar die spesifieke gene wat relevant is vir die huwelik, en hoekom bly 'n raaisel.

As sodanig berus die huweliksversoenbaarheid op grond van spesifieke kombinasies van genetiese profiele op 'n onstuimige wetenskaplike grondslag. Tans begin navorsers eers die gene wat met huweliksveraligheid geassosieer word en deur watter prosesse geïdentifiseer word.

Waarom die effek van gene op die huwelik bestudeer?

As 'n wetenskaplike en kliniese sielkundige, Ek het 'n lang belangstelling in Identifiseer die faktore wat bydra tot 'n gelukkige huwelik, Soos hoe paartjies konflik bestuur. My belangstelling in die ondersoek van genetiese determinante het egter onlangs meer ontwikkel.

Genes is segmente van DNA wat 'n spesifieke eienskap kodeer. 'N Geen kan verskillende vorms noem, genaamd allele, en die kombinasie van die twee allele wat deur albei ouers geërf word, verteenwoordig 'n mens se genotipe. Verskille in genotipe stem ooreen met waarneembare verskille binne daardie eienskap oor individue.

Alhoewel gene onderliggend is aan individuele verskille in 'n wye verskeidenheid eienskappe wat geglo word dat dit relevant is vir die huwelik, is ek spesifiek geïnteresseerd in die oksitosienreseptor (OXTR) geen. Oksitosien, wat soms die "liefde" -hormoon genoem word, blyk 'n belangrike rol in emosionele aanhangsel te speel. Byvoorbeeld, oksitosien vloed 'n nuwe moeder by die geboorte van 'n kind en spyk tydens seks. Daarom het ek geredeneer dat die geen wat oksitosien, OXTR reguleer, 'n goeie een kan wees om in die konteks van die huwelik te studeer, aangesien dit dikwels betrokke is by hoe ons aan ander mense verbind word. Daarbenewens is OXTR geassosieer met 'n verskeidenheid verskynsels gekoppel aan menslike sosiale gedrag, insluitend vertroue en sociability.

Van my grootste belang is dat die OXTR-gen gekoppel is aan fisiologiese reaksies op maatskaplike ondersteuning en eienskappe het geglo om te wees kritiese om prosesse te ondersteun, soos empatie. Beoordeel langs bevindings dat die gehalte van maatskaplike ondersteuning 'n belangrike determinant van algehele huwelikskwaliteit, die bewyse het impliseer dat variasies op die OXTR geen gekoppel kan word aan later huwelikskwaliteit deur te beïnvloed hoe vennote mekaar ondersteun. Om hierdie hipotese te toets, het ek saam 'n multidissiplinêre span wetenskaplikes ingesluit sielkundiges met bykomende kundigheid in huweliksnavorsing, 'n genetikus en 'n neuroendocrinologist spesialiseer in oksitosien.


Kry die nuutste van InnerSelf


Saam het ons span 79-geslagsgetroude paartjies gewerf om aan ons studie deel te neem. Ons het toe aan elke vennoot gevra om 'n belangrike persoonlike probleem te identifiseer - wat nie verband hou met die huwelik nie - om met hul gade vir 10-minute te bespreek.

Hierdie besprekings is opgeneem en later gekodeer volgens hoe elke vennoot 'n positiewe ondersteuning aangevra en verskaf het deur elemente soos probleemoplossing en aktiewe luister te bepaal. Pare het afsonderlik op verskeie vraelyste gereageer, insluitend 'n mate van waargenome gehalte van die ondersteuning wat hulle tydens die interaksie ontvang het. Elke persoon het ook speekselmonsters verskaf wat ons span ontleed het om te bepaal watter twee allele van die OXTR-gen wat elke persoon gedra het.

Genetiese variasie en huwelikskwaliteit

Op grond van vorige bewyse het ons ons aandag gefokus op twee spesifieke liggings op die OXTR-geen: rs1042778 en rs4686302. Soos verwag is, is hoër gehalte sosiale ondersteuning geassosieer met huwelikskwaliteit. Ook, genetiese variasie by elke OXTR-plek vir beide mans en vrouens, was gekoppel aan hoe vennote gedra het tydens die ondersteuningsbesprekings.

Individue het egter min of meer tevrede geraak met die ondersteuning wat hulle ontvang het, gebaseer op verskille in die positiewe vaardighede wat hul vennote tydens die interaksie gebruik het.

Inteendeel, ons het gevind dat die mans met twee afskrifte van die T-allel op 'n spesifieke plek op OXTR (rs1042778) gevind het dat hul vennote laer gehalte ondersteuning verskaf het. Dit was ongeag of sy ondersteuningsvaardighede sterk of swak was.

Vir ons het dit impliseer dat mans met die TT-genotipe meer probleme gehad het om hul onderskeie vrou se gedrag as ondersteunend te interpreteer. Dit is in ooreenstemming met ander bevindinge wat dieselfde genotipe impliseer in sosiaal-kognitiewe tekorte, sowel as outisme.

Veral die man en vrou in paartjies het ook gerapporteer dat hulle minder tevrede was met hul huwelik as geheel, in vergelyking met dié met verskillende kombinasies van allele. Dit dui daarop dat paartjies waarin die man twee kopieë van die T-allel dra, gedeeltelik erger is, omdat hierdie mans probleme ondervind om hul vrou se gedrag as ondersteunend te beskou - 'n idee dat ons statistiese analise uiteindelik ondersteun word.

Hoe jou gene die kwaliteit van jou huwelik kan beïnvloedIs daar gene wat die kans op 'n slegte huwelik verhoog? iQoncept

Praktiese implikasies

Het ons die nodige bewyse om potensiële mans te ondersoek vir spesifieke kombinasies van gene wat skadelik lyk vir die huwelik?

Ek sal dit nie aanbeveel om 'n paar redes nie. Die voornaamste is dat gene 'n wye verskeidenheid eienskappe kan beïnvloed, wat in sommige opsigte nadelig kan wees vir 'n huwelik, maar wel vir ander. Alhoewel ons gevind het dat twee kopieë van die T-allel 'n aanspreeklikheid is in die konteks van maatskaplike ondersteuning, het verkennende ontledings geopenbaar dat hierdie kombinasie ook positiewe invloed op die huwelik tot gevolg gehad het. Die presiese meganisme bly onduidelik, maar ons spekuleer dat dit minder sensitief is vir sosiale nuanses, kan beskermend wees in ander huweliksgebiede deur byvoorbeeld vyandige uitruilings tydens onenigheid te stuit.

Meer in die veronderstelling dat 'n enkele geen 'n huwelik kan maak of breek, onderskat die kompleksiteit van genetika en huwelik. Dit is moontlik dat sekere gene min of meer nadelig kan wees, afhangende van die res van 'n maat se genetiese profiel. Daar is egter tans geen gepubliseerde data waarop enige tipe voorgestelde wedstryd gerus kan word nie. Dus, die uitverkiesing van voornemende mans op grond van variasies binne of oor gene, maak nie veel sin nie.

Nietemin is daar nog praktiese implikasies vir ons huidige bevindings. Navorsers het getoon dat sosiale ondersteuning van intieme vennote die nadelig effekte van stres op geestelike en fisiese gesondheid. In die mate waarin sekere genotipes 'n individu se vermoë om te ondersteun ondersteun, kan die persoon meer vatbaar wees vir die effekte van stres. Dus, screening mans vir die TT genotipe op OXTR kan help om diegene in gevaar te stel vir stresverwante probleme. Daarbenewens kan toekomstige navorsing beklemtoon hoe om die lewering van maatskaplike ondersteuning aan te pas op maniere waarop hierdie individue kan baat.

Daar is ook verskeie ander potensiële plekke op OXTR, sowel as ander gene wat relevant kan wees vir verhoudings. Ons studie bied 'n templaat vir die studie van die huweliksgenetika.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Richard Mattson, Medeprofessor & Direkteur van Nagraadse Studie in Sielkunde, Universiteit van Binghamton, Staatsuniversiteit van New York

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

{amazonWS: search index = Boeke; sleutelwoorde = genetiese verenigbaarheid; maxresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

UIT DIE REDAKTEURS

InnerSelf Nuusbrief: September 20, 2020
by InnerSelf Personeel
Die tema van die nuusbrief hierdie week kan saamgevat word as "u kan dit doen" of meer spesifiek "ons kan dit doen!". Dit is 'n ander manier om te sê "u / ons het die mag om 'n verandering te maak". Die beeld van ...
Wat vir my werk: "Ek kan dit doen!"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Die rede waarom ek 'wat vir my werk' deel, is dat dit ook vir u kan werk. As dit nie presies soos ek dit doen nie, aangesien ons almal uniek is, kan die afwyking van die houding of metode heel moontlik iets wees ...
InnerSelf Nuusbrief: September 6, 2020
by InnerSelf Personeel
Ons sien die lewe deur die lense van ons persepsie. Stephen R. Covey het geskryf: "Ons sien die wêreld nie soos dit is nie, maar soos ons is──of, soos ons gekondisioneer is om dit te sien." Hierdie week kyk ons ​​na 'n paar ...
InnerSelf Nuusbrief: Augustus 30, 2020
by InnerSelf Personeel
Die paaie waarop ons deesdae ry, is so oud soos die tye, maar tog is dit nuut vir ons. Die ervarings wat ons beleef, is net so oud soos die tyd, maar tog is dit ook nuut vir ons. Dieselfde geld vir die ...
As die waarheid so verskriklik is, is dit seer, neem dan aksie
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Te midde van al die gruwels wat deesdae plaasvind, word ek geïnspireer deur die hoopstrale wat deurskyn. Gewone mense staan ​​op vir wat reg is (en teen wat verkeerd is). Baseball spelers, ...