Adolessente het 'n fundamentele behoefte om by te dra

Adolessente het 'n fundamentele behoefte om by te dra
Die benutting van adolessente se gereedheid om te help, kan goed vir hulle en hul gemeenskappe wees.
YAKOBCHUK VIACHESLAV / Shutterstock.com

Nie meer kinders nie, maar nog nie volwassenes nie, adolessente het geleenthede nodig om te leer en voor te berei vir hul toegang tot die breër samelewing. Maar, aangesien skoolonderrig die adolessentydperk toenemend uitbrei en tieners as veronderstel selfsugtig en onverantwoordelik verklaar word, het die samelewing 'n belangrike ontwikkelingsbehoefte van ons jeug vergete?

As ontwikkelingswetenskaplike wat fokus op adolessensieEk hersien tientalle studies en het dit gevind hierdie ouderdomsgroep het 'n fundamentele behoefte om by te dra tot ander - om ondersteuning, hulpbronne of hulp aan 'n gedeelde doel te bied. Bijdrage help hulle om outonomie, identiteit en intimiteit te bereik - belangrike mylpale op pad na volwassenheid.

Soos tieners grootword, ontwikkel hul brein op maniere wat die toenemend komplekse maniere van dink en gedra wat onderliggend aan ander gee, ondersteun. En om betekenisvolle bydraes te maak, voorspel beter sielkundige en fisiese gesondheid onder die jeug sowel as volwassenes. Ek glo dit is tyd om weg te gaan van verouderde stereotipes van adolessente as net egoïstiese en gevaarlike risikobewoners en om te oorweeg hoe hulle ryp is om te leer oor bydraes aan ander en hul gemeenskappe.

Dit is die menslike natuur om te gee, selfs vir adolessente

Vir dekades het ekonome en ander wetenskaplikes duisende mense gevra om eksperimentele speletjies te speel wat mense vra om geld en ander hulpbronne met mekaar te deel. Hierdie studies het dit konsekwent getoon volwassenes in die algemeen sal sommige hulpbronne aan ander verskaf - Sommige ramings stel die gemiddelde teen ongeveer 30 persentasie van hul toewysings - selfs al ken hulle nie die ontvangers nie en verwag niks in ruil daarvoor nie.

Adolessente is ook vrygewig. Verskeie laboratoriums regoor die wêreld het gerapporteer oor die neiging vir die jeug om ten minste 'n deel van hul geld of beloning met ander in hierdie speletjies te deel, selfs teen 'n koste vir hulself. Studie in Nederland het voorgestel dat adolessente van 9 tot 18 ouderdomme sal maak a duur skenking aan vriende tussen 50 en 75 persent van die tyd. Hulle sal selfs aan vreemdelinge skenk teen 'n koste vir hulself tussen 30 en 50 persent van die tyd. In navorsing wat ons span gedoen het, het Amerikaanse adolessente ingestem gee geld aan familie aan 'n verlies vir hulself ongeveer twee-derdes van die tyd.

Voeg by die feit dat tieners hul vriende konstant aanmeld as hul mees algemene bron van emosionele en sosiale ondersteuning, en 'n prentjie kom uit adolessente as 'n groep voor om ander by te dra.

Brein ontwikkelinge vir goed

Die adolessente brein kry die skuld vir baie slegte gedrag, soos misdadigheid en substansgebruik. Maar hierdie reputasie is 'n rehabilitasie ondergaan.


Kry die nuutste van InnerSelf


Adolessente het 'n fundamentele behoefte om by te draOorsig van beloningstrukture in die menslike brein. Oscar Arias-Carrión1, Maria Stamelou, Eric Murillo-Rodríguez, Manuel Menendez-González en Ernst Pöppel., CC BY

Neurowetenskap navorsing toon dat brein streke wat verband hou met beloning - soos die ventrale en dorsale striatum - word meer sensitief gedurende die tienerjare. Terselfdertyd versterk hulle verbindings met breingebiede wat relevant is vir kognitiewe beheer, soos die prefrontale korteks. Saam hierdie ontwikkelings in die groeiende brein kan instrumenteel wees in die verkennende leer, kreatiwiteit en kognitiewe buigsaamheid wat noodsaaklik is om 'n volwassene te word.

Hierdie streke en netwerke, sowel as dié wat relevant is vir die denke oor ander mense, is betrokke by prososiale en gedragsgedrag. Ons span se studies het getoon dat verskeie streke - soos die ventrale en dorsale striatum en die dorsolaterale en dorsomediale prefrontale korteks - is aktief wanneer adolessente duur skenkings aan hul familie maak. Onder die jeug wat baie belangrik is om familie te help, het ons nog meer aktivering in bykomende gebiede wat verband hou met sosiale kognisie en in die verband tussen hulle. Ander navorsers het verwerf soortgelyke resultate.

Dit is dieselfde neurale netwerke wat die meeste verandering gedurende die adolessente jare ondergaan. Die netwerke blyk aktief te wees tydens die komplekse besluitneming - vir wie, wanneer, hoeveel, het hulle dit regtig nodig? - Dit kan betrokke wees by die deel van hulpbronne, ondersteuning en moeite met ander. Dit is moeilik om deur sulke moeilike vrae te werk. Die ontwikkelende brein kan die jeug in staat stel om te leer hoe om die berekeninge te maak wat nodig is om hulle te beantwoord.

Adolessente het 'n fundamentele behoefte om by te draVrywilligerswerk het ook voordele vir die vrywilligers. Monkey Business Images / Shutterstock.com

Om ook die gewer te bevoordeel

Bydrae help verskaffers en ontvangers. Meer en meer bewyse skakel gee en doen dinge vir ander met 'n beter sielkundige en fisiese gesondheid. Vrywilligerswerk en hulpverlening is korreleer met laer sterftesyfer, minder gesondheidsprobleme en minder depressie.

En natuurlik ervaar adolessente ook sulke voordele. In 'n intrigerende studie het navorsers willekeurig een groep jongmense toegewys om deel te neem aan 'n program wat ondersteuning en geselskap aan bejaardes bied. In vergelyking met 'n kontrolegroep tieners, het hierdie adolessente later gehad laer sirkulerende vlakke van inflammasie - 'n Merker wat bekend staan ​​om met 'n verskeidenheid chroniese gesondheidsprobleme geassosieer te word.

Nog 'n studie waargeneem dat ander daagliks help verbeter die bui van die jeug, veral vir diegene wat aan hoër vlakke van depressiewe simptome ly. Ons span het selfs gesien dat adolessente beduidend was gelukkiger op dae waarin hulle gehelp het hul gesinne, te danke aan hul gevoel van vervulling van 'n belangrike rol in die gesin.

Helpende ontmoet die behoefte om by te dra

Om jongmense die geleentheid te bied om bydraes aan ander te maak, lyk asof dit 'n wen-wen is: Jeug wen vaardighede en behou welstand terwyl gemeenskappe baat vind by hul pogings. Maar word adolessente tans sulke geleenthede in hul daaglikse lewe aangebied?

Dink eers aan die huis omgewing. Gesinne gee adolessente 'n kans om deel te neem aan besluitneming wat hulself en hul familie raak? Maak jeug instrumenteel bydraes tot hul gesinne, hetsy deur daaglikse take of op meer substantiewe maniere, soos om broers en susters met skoolwerk te help?

Adolessente het 'n fundamentele behoefte om by te draTieners kan ander studente buite die klaskamer help. antoniodiaz / Shutterstock.com

In die skoolomgewing voel studente dat hul menings waardeer word en hul voorstelle oorweeg word? Is daar genoeg splete in studenteleierskap en buitemuurse aktiwiteite om alle studente die geleentheid te bied om deel te neem?

In die breër gemeenskap moet mense verwelkom word van adolessente se unieke bydraes, selfs as hulle van die volwassenes verskil. Is kwaliteitsprogramme - dié wat die jeug toelaat om 'n uitspraak te lewer - regverdig beskikbaar vir die etnies en ekonomies diverse jeug van vandag? Verskeie nasionale organisasies soos Boys and Girls Clubs of America en 4-H is daarop gemik om dit te doen, maar beperkte hulpbronne kan 'n beduidende hindernis wees.

Om maniere te identifiseer om jeugbydrae te bevorder, kan uitdagend wees. Besluite moet geneem word oor die toepaslike tipe en hoeveelheid, en verantwoordelike volwassenes moet soms beperk wat adolessente kan en behoort te doen. Byvoorbeeld, deelname aan studentebestuur sal positief wees, maar die neem van oormatige werksverantwoordelikhede wat inmeng met skool en slaap, sal nadelig wees. Hierdie besluite verskil waarskynlik volgens die norme en waardes van elke gemeenskap. En mense moet 'n bewuste poging doen om parogialisme te konfronteer, waardeur adolessente en volwassenes geneig is om te gee en meer vir ander soos hulself te doen.

Nietemin, in 'n tyd in die geskiedenis, wanneer baie ekonomieë nie meer afhanklik is van kinder- en adolessente arbeid nie, het miskien die verstaanbare begeerte om die jeug te beskerm baie mense 'n belangrike bestanddeel in die lewensperiode vergeet wat dikwels die "vakleerlingskap vir volwassenheid. "Adolessente blyk te wees primed om ander te gee en by te dra. Hulle en ons gemeenskappe kan baie baat vind as ons gesamentlik meer geleenthede kry om dit in hul daaglikse lewe te doen.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Andrew J. Fuligni, Professor in Psigiatrie & Sielkunde, Universiteit van Kalifornië, Los Angeles

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

{amazonWS: search index = Boeke; sleutelwoorde = positiewe tienergedrag; maxresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

UIT DIE REDAKTEURS

Die dag van rekoning het aangebreek vir die GOP
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Die Republikeinse party is nie meer 'n politieke party in Amerika nie. Dit is 'n buite-egtelike pseudo-politieke party vol radikale en reaksionêre persone, met die verklaarde doelwit om te ontwrig, te destabiliseer en ...
Waarom Donald Trump die grootste verloorder van die geskiedenis kan wees
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Opgedateer 2 Julie 20020 - Hierdie hele pandemie van die coronavirus kos 'n fortuin, miskien 2 of 3 of 4 fortuin, almal van onbekende grootte. O ja, en honderde duisende, miskien 'n miljoen mense, sal sterf ...
Blou oë vs bruin oë: hoe rassisme aangeleer word
by Marie T. Russell, InnerSelf
In hierdie Oprah Show-episode van 1992 het die bekroonde anti-rassisme-aktivis en opvoeder Jane Elliott die gehoor 'n moeilike les oor rassisme geleer deur te demonstreer hoe maklik dit is om vooroordele te leer.
'N Verandering gaan kom ...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30 Mei 2020) Terwyl ek die nuus oor die gebeure in Philadephia en ander stede in die land bekyk, smag dit na my hart. Ek weet dat dit deel is van die groter verandering wat plaasvind ...
'N Gesang kan die hart en die siel ophef
by Marie T. Russell, InnerSelf
Ek het verskillende maniere om die duisternis uit my gedagtes te verwyder as ek agterkom dat dit ingekruip het. Een is tuinmaak of tyd in die natuur deurbring. Die ander is stilte. 'N Ander manier is om te lees. En een wat ...