Verminder u voedselafval om geld te bespaar, verhoog die gesondheid en verminder koolstofvrystellings

Verminder u voedselafval om geld te bespaar, verhoog die gesondheid en verminder Co2-emissies
Navorsing toon dat die gemiddelde Kanadese huishouding ongeveer drie kilogram (of byna ses pond) vermybare voedselafval per week opwek. (Shutter)

Kosafval is duur - en nie net dollars en sent nie. Voedselafval het ook belangrike omgewings- en gesondheidsimplikasies.

Sommige ramings dui daarop tot 50 persent van voedselafval in Kanada word op huishoudelike vlak gegenereer. Wat beteken dit vir 'n individuele gesin?

Om hierdie vraag te beantwoord, het ons span navorsers van die Universiteit van Guelph die navorsers ondersoek koop-, verbruiks- en vermorsingsgewoontes van gesinne met klein kinders.

Ons het huishoudelike afval van elke gesin versamel - insluitend die herwinning daarvan, vullis en organiese materiaal - oor 'n periode van vier weke.

Ons het dan elke individuele item geskei en geweeg. Voedselitems is geklassifiseer as vermybaar (eetbaar op een of ander tydstip) of onvermydelik (dink piesangskil en hoenderbene).

'N Gemorsde gesondheidsgeleentheid

Die gemiddelde huishouding in ons studie het ongeveer drie kilogram (of byna ses pond) vermybare voedselafval per week opgelewer. Vrugte en groente vorm die grootste deel van hierdie afval, gevolg deur brood en graan.

Verminder u voedselafval om geld te bespaar, verhoog die gesondheid en verminder koolstofvrystellings
skrywer met dien verstande


Kry die nuutste van InnerSelf


Om te verstaan ​​wat drie kilogram vermybare voedselafval ons kos, het ons die voedingsverliese, dollarwaarde en die omgewingsimpak van dit wat weggegooi is, ondersoek.

In ons studie was een week van vermybare huishoudelike voedselafval die volgende:

  1. 3,366 kalorieë. Dit is die aanbevole daaglikse kaloriese inname vir 1.7 kinders of 2.2 volwassenes. Dit is gelykstaande aan vyf volwasse maaltye, of sewe kindermaaltye wat per week vermors word.

  2. $ 18.01. 'N Verdere $ 18 per week in 'n gesin se sak kan baie goed gaan. Oor 'n jaar is dit amper $ 1,000!

  3. 23.3 kilogram CO2. Dit is gelykstaande aan 1.2 ton koolstofdioksied per jaar - een kwart van die uitstoot van 'n motor wat vir 'n jaar gery word, of 2.8 vate olie verbruik.

  4. 5,000 liter water. Oorweeg dat die Gemiddelde stort van vyf minute gebruik 35 liter water. Gemors wat vermy word, word vermy deur 143-storte per week.

Die vermorsde voedsel het ook beduidende verliese van vesel, magnesium, kalsium, vitamien D, vitamien B12, vitamien C en vitamien A verteenwoordig - alles voedingstowwe wat dikwels hieronder verbruik word aanbevole inname vlakke. In hierdie geval was vermorsde groente en vrugte 'n beduidende gesondheidsgeleentheid wat gemis is.

Verminder u voedselafval om geld te bespaar, verhoog die gesondheid en verminder koolstofvrystellings
skrywer met dien verstande

Alhoewel die statistieke hieroor betrekking het, is die goeie nuus dat gesinne eenvoudige stappe kan doen om voedselvermorsing te voorkom. Hier is ons top vier wenke om huishoudelike voedselafval te voorkom:

1. Beplan u etes

Die beplanning van u etes is een van die doeltreffendste maniere om voedselafval te voorkom. Deur u gesin georganiseerd te hou, kan u ook help om gesonde eetgewoontes te handhaaf en geld aan kruideniersware te bespaar.

Hou as eerste stap 'n deurlopende lys op die yskas. Skryf items neer as u daaruit is of as u aan die ete beplan.

Inspekteer vervolgens u yskas en spens en baseer u etes rondom voedsel wat eers opgebruik moet word. Piesangs raak vlekkerig? Beplan om piesangbrood te maak, of skil dit en gooi dit in die vrieskas om op ontbyt-smoothies op 'n besige oggend te gebruik.

Oorweeg ten slotte u skedule vir die komende week. As dit na 'n besige week lyk, is dit goed om uit te eet. Pas u maaltydplan aan en koop minder kos. Onthou, u hoef nie elke ete te beplan nie. Om vir vier of vyf maaltye te beplan, sal buigsaamheid en onverwagte oorblyfsels moontlik maak.

2. Raak die hele gesin betrokke

Die hele gesin betrek is 'n wen-wen. Kinders leer noodsaaklike voedselvaardighede en eet meer waarskynlik die maaltye wat u voorberei omdat hulle gehelp het om dit te maak. As dit kom by die maaltyd self, laat familielede toe om hulself te bedien, sodat almal die porsies kry wat hulle wil hê.

Verminder u voedselafval om geld te bespaar, verhoog die gesondheid en verminder koolstofvrystellings
Om kinders mee te kook, kan gesinsafval verminder. (Shutter)

Dit kan egter moeilik wees om kieskeurige eters te beplan. Navorsing toon dat dit kan neem 10 tot 15 blootstellings vir 'n kind om nuwe kos te aanvaar. Begin dus met klein porsies en bied meer aan as u kind belangstel. En raak kreatief met daardie skaars aangeraakte porsies! Die oorskiet groente kan in 'n roerbraai gebruik word en puree kan gevries word en by pastasous of sop gevoeg word. Vrugte kan gered word vir môre se versnapering of gevries word vir smoothies.

3. Bêre u kos om te hou

Die manier waarop ons ons kos bêre, kan wees 'n groot impak op hoe lank dit duur. Dit is belangrik om seker te maak dat u yskas tussen 0-4C en om die beste varsheid van u voedsel te verseker. Hou melk en ander suiwelprodukte buite die deur waar die temperatuur die warmste is.

Het u geweet dat die verstelbare hefbome op die produklaaie in u yskas die humiditeitsvlakke verander? As u hierdie hefbome in u yskas het, stel u die een tot hoog en een tot laag. Die laai met hoë vogtigheid voorkom dat lug binnekom en is die beste plek vir groente wat soos wortels, blaargroente en soetrissies wil heen. Die laai met 'n lae vogtigheid is 'n ideale tuiste vir vrugte en groente soos appels, sampioene, lemoene en druiwe.

4. Rok die kos wat jy gekry het

Ons span het 'n gratis kookboek om die kos wat u koop te benut. Met die besige gesinne in gedagte, is die resepte in ons kookboek nie net lekker nie, maar is dit ook vinnig en maklik om voor te berei.

Ons kookboek maak maaltydvoorbereiding maklik met resepte wat twee maaltye tegelyk maak. Die instruksies is buigsaam deur baie van die bestanddele-opsies aan te bied om u te help met die voedsel wat u reeds het.

Uiteindelik gebruik baie van die resepte hele bestanddele, van bo na onder, sodat u nie 'n halwe preie agterbly wat uiteindelik na die kompos kom nie.

Oor die outeurs

Kathryn WaltonGeregistreerde dieetkundige, navorsingsgenoot, Universiteit van Guelph en Molly Gallant, Navorsingsassistent, Universiteit van Guelph

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

UIT DIE REDAKTEURS

InnerSelf Nuusbrief: September 20, 2020
by InnerSelf Personeel
Die tema van die nuusbrief hierdie week kan saamgevat word as "u kan dit doen" of meer spesifiek "ons kan dit doen!". Dit is 'n ander manier om te sê "u / ons het die mag om 'n verandering te maak". Die beeld van ...
Wat vir my werk: "Ek kan dit doen!"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Die rede waarom ek 'wat vir my werk' deel, is dat dit ook vir u kan werk. As dit nie presies soos ek dit doen nie, aangesien ons almal uniek is, kan die afwyking van die houding of metode heel moontlik iets wees ...
InnerSelf Nuusbrief: September 6, 2020
by InnerSelf Personeel
Ons sien die lewe deur die lense van ons persepsie. Stephen R. Covey het geskryf: "Ons sien die wêreld nie soos dit is nie, maar soos ons is──of, soos ons gekondisioneer is om dit te sien." Hierdie week kyk ons ​​na 'n paar ...
InnerSelf Nuusbrief: Augustus 30, 2020
by InnerSelf Personeel
Die paaie waarop ons deesdae ry, is so oud soos die tye, maar tog is dit nuut vir ons. Die ervarings wat ons beleef, is net so oud soos die tyd, maar tog is dit ook nuut vir ons. Dieselfde geld vir die ...
As die waarheid so verskriklik is, is dit seer, neem dan aksie
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Te midde van al die gruwels wat deesdae plaasvind, word ek geïnspireer deur die hoopstrale wat deurskyn. Gewone mense staan ​​op vir wat reg is (en teen wat verkeerd is). Baseball spelers, ...