Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle

Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle Remstof is saamgestel uit ysterdeeltjies, wat uit studies bewys is dat dit skadelik is vir die mens se gesondheid. pdsci / Shutterstock

Die skadelike uitwerking van lugbesoedeling deur dieseluitlaatgasse op ons gesondheid is bekend. Dis verantwoordelik om alles te veroorsaak van asemhalingsprobleme tot demensie en selfs sekere soorte kankers. Maar wat die meeste mense nie besef nie, is dat uitlaatgasse nie die enigste oorsaak van lugbesoedeling is nie. In werklikheid, tot 55% van verkeersbesoedeling langs die pad is gemaak van deeltjies wat nie uitlaat nie, met ongeveer 20% van die besoedeling afkomstig rem stof. En soos ons jongste navorsing onthul het, kan hierdie deeltjies wees net so skadelik vir ons longe as uitlaatgasse.

Bestand uit ysterdeeltjies word remstof veroorsaak deur wrywing tussen die ysterremrotorslyp op die remkussings as 'n voertuig vertraag. Hierdie remstof word dan weggedra en word deur die lug gedra. En soos onlangse navorsing wat deur my en my kollegas uitgevoer is, het remstrook ontsteking in die longselle veroorsaak met dieselfde erns as dieseldeeltjies.

Deur remstofdeeltjies by te voeg makrofage - die selle wat verantwoordelik is vir die skoonmaak van die longe van indringende kieme, afval en puin - ons het bykans 185% verhoog in die inflammatoriese aktiwiteit van die sel. Nie net dit nie, ons het ook gevind dat stofstof verhoed het dat die immuunselle vernietig Staphylococcus aureus - 'n spesie bakterieë wat verantwoordelik is vir longontsteking. Weereens is gevind dat die remstof net so giftig soos dieseldeeltjies is.

Hierdie ontdekking kan beteken dat besoedeling deur remstof kan bydra tot die groot aantal borskwaalbesmettings en yslike “stadsgooie” wat deur mense gerapporteer word. woon en werk in stedelike gebiede. Omdat die geïsoleerde selle wat ons in ons eksperimente gebruik het, anders kan optree as selle wat in 'n lewende mens se longe voorkom, is verdere navorsing nodig om te bevestig of die blootstelling van deeltjies bydra tot die infeksierisiko by mense.

Giftig remstof

Ons span is geïnspireer deur hierdie nuwe bevinding en wou weet watter eienskappe van remstof dit so giftig maak. Verkeersbesoedelingsdeeltjies kan duisende materiale bevat, insluitend koolstof, koolwaterstowwe en bakteriese gifstowwe. Maar as gevolg van die materiale waaruit moderne remme gemaak is, is die stof wat daaruit dra baie metaalagtig - insluitend baie soorte metaal, soos yster, koper, titaan en magnesium dat studies oorsaak getoon het spanning en skade aan menslike selle.

Ons span het hierdie metale as die skuldiges geïdentifiseer deur dit chemies te blokkeer. Dit het dit gemaak sodat hulle nie meer van krag kon word toe die remstof of dieseluitlaatdeeltjies by die selle gevoeg is nie. Terwyl die metale buite werking was, het die makrofage voortgegaan om bakterieë te vernietig en het hul ontstekingssein nie opgejaag nadat hulle aan remstof of dieseluitlaatpartikels blootgestel is nie.

Terwyl ons verwag het dat hierdie selrespons sou voorkom vir hoogs metaalremme, was ons verbaas om te sien dat metale ook die toksisiteit van dieseluitlaatgasse veroorsaak het. Dit is omdat dieseluitlaatdeeltjies aansienlik minder metaalspesies bevat as remstof - net drie in vergelyking met die veertien wat ons in remstof gevind het. Vanadium was die enigste metaal wat in interaksie met die makrofage was en ook in remstof en dieseluitlaatdeeltjies teenwoordig was. Ons wonder of dit verantwoordelik is om hierdie inflammatoriese effekte te veroorsaak.


Kry die nuutste van InnerSelf


Lugbesoedeling van remstof kan net so skadelik wees as dieseluitlaatgeld op immuunselle Vanadium was die enigste metaal wat in remstof en dieseluitlaat gevind is. TonelloFotografie / Shutterstock

Ons navorsing toon dat nie-uitlaatdeeltjies die potensiaal het om net so nadelig vir ons gesondheid te wees as uitlaatgasse. Remstof is 'n belangrike komponent van lugbesoedeling en dra by tot 20% verkeersverwante deeltjies. Na verwagting sal hierdie getal toeneem, aangesien die beleid en tegnologie wat ingestel word slegs op die vermindering van uitlaatgasse fokus. Hoewel die vermindering van uitlaatgasse 'n belangrike doelwit vir openbare gesondheid is, toon ons bevindinge dat ons maniere nodig is om nie-uitlaatgasse, soos remstof, te verminder.

Baie voertuie, ook elektriese voertuie, bevat egter metaalonderdele in die koppelaar, enjin en remme. Die ontwerp van tegnologieë wat bestand is teen wrywing en slytasie, kan belangrik wees om hierdie skadelike besoedeling te verminder.

As u meer fietsry of stap, die bus pak of met die motor deel, kan dit opeenhoping verminder in die gebiede waarin ons woon en werk. Dit is miskien een manier om die aantal voertuie wat in die verkeer moet inspring, te verminder - en dit kan ook die druk op hul koppelings, bande en remme vergemaklik en uiteindelik die besoedelingslas op ons longe verminder.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Liza Selley, postdoktorale navorsingsgenoot, MRC-toksikologie-eenheid, Universiteit van Cambridge

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

Die menslike swerm: Hoe ons samelewings ontstaan, gedy en val

deur Mark W. Moffett
0465055680As 'n sjimpansee onderneem in die gebied van 'n ander groep, sal dit byna seker doodgemaak word. Maar 'n New Yorker kan na Los Angeles - of Borneo - vlieg met baie min vrees. Sielkundiges het min gedoen om dit te verduidelik: jare lank het hulle bevind dat ons biologie 'n harde boonste perk stel - oor 150 mense - op die grootte van ons sosiale groepe. Maar menslike samelewings is eintlik heelwat groter. Hoe bestuur ons - groot en groot - om met mekaar saam te werk? In hierdie paradigmabrandende boek trek bioloog Mark W. Moffett die bevindinge in sielkunde, sosiologie en antropologie om die sosiale aanpassings wat samelewings verbind, te verduidelik. Hy ondersoek hoe die spanning tussen identiteit en anonimiteit bepaal hoe samelewings ontwikkel, funksioneer en misluk. oortref Gewere, kieme en staal en sapiens, Die Menslike Swerm onthul hoe die mens gesproke beskawings van ongeëwenaarde kompleksiteit geskep het - en wat dit sal doen om hulle te onderhou. Beskikbaar op Amazon

Omgewing: Die Wetenskap Agter die Stories

deur Jay H. Withgott, Matthew Laposata
0134204883Omgewing: Die Wetenskap agter die stories is 'n beste verkoper vir die inleidende omgewingswetenskap kursus wat bekend staan ​​vir sy studentevriendelike vertellingstyl, die integrasie van werklike verhale en gevallestudies, en die aanbieding van die nuutste wetenskap en navorsing. Die 6th Edition beskik oor nuwe geleenthede om studente te help om verbindings tussen geïntegreerde gevallestudies en die wetenskap in elke hoofstuk te sien en bied hulle geleenthede om die wetenskaplike proses op omgewingskwessies toe te pas. Beskikbaar op Amazon

Feasible Planet: 'n gids tot meer volhoubare lewe

deur Ken Kroes
0995847045Is jy bekommerd oor die toestand van ons planeet en hoop dat regerings en korporasies 'n volhoubare manier sal vind vir ons om te lewe? As jy nie daaraan dink nie, kan dit werk, maar sal dit? Op hul eie gelaat, met bestuurders van gewildheid en winste, is ek nie te oortuig dat dit sal nie. Die ontbrekende deel van hierdie vergelyking is jy en ek. Individue wat glo dat korporasies en regerings beter kan doen. Individue wat dit glo deur middel van aksie, kan ons 'n bietjie meer tyd koop om oplossings vir ons kritiese probleme te ontwikkel en te implementeer. Beskikbaar op Amazon

Van Die Uitgewer:
Aankope op Amazon gaan die koste om u te bring, te dek InnerSelf.com, MightyNatural.com, en ClimateImpactNews.com gratis en sonder adverteerders wat jou blaaitoontjies dop. Selfs as jy op 'n skakel klik, maar nie hierdie geselekteerde produkte koop nie, enigiets anders wat jy in dieselfde besoek op Amazon koop, betaal ons 'n klein kommissie. Daar is geen bykomende koste vir u nie, dus dra by tot die moeite. Jy kan ook gebruik hierdie skakel Om te enige tyd vir Amazon te gebruik, sodat u ons pogings kan ondersteun.

al
enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

UIT DIE REDAKTEURS

Die dag van rekoning het aangebreek vir die GOP
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Die Republikeinse party is nie meer 'n politieke party in Amerika nie. Dit is 'n buite-egtelike pseudo-politieke party vol radikale en reaksionêre persone, met die verklaarde doelwit om te ontwrig, te destabiliseer en ...
Waarom Donald Trump die grootste verloorder van die geskiedenis kan wees
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Opgedateer 2 Julie 20020 - Hierdie hele pandemie van die coronavirus kos 'n fortuin, miskien 2 of 3 of 4 fortuin, almal van onbekende grootte. O ja, en honderde duisende, miskien 'n miljoen mense, sal sterf ...
Blou oë vs bruin oë: hoe rassisme aangeleer word
by Marie T. Russell, InnerSelf
In hierdie Oprah Show-episode van 1992 het die bekroonde anti-rassisme-aktivis en opvoeder Jane Elliott die gehoor 'n moeilike les oor rassisme geleer deur te demonstreer hoe maklik dit is om vooroordele te leer.
'N Verandering gaan kom ...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30 Mei 2020) Terwyl ek die nuus oor die gebeure in Philadephia en ander stede in die land bekyk, smag dit na my hart. Ek weet dat dit deel is van die groter verandering wat plaasvind ...
'N Gesang kan die hart en die siel ophef
by Marie T. Russell, InnerSelf
Ek het verskillende maniere om die duisternis uit my gedagtes te verwyder as ek agterkom dat dit ingekruip het. Een is tuinmaak of tyd in die natuur deurbring. Die ander is stilte. 'N Ander manier is om te lees. En een wat ...