Hoeveel mense word lank covid? En wie loop die grootste gevaar?

Hoeveel mense word lank gevat en wie is die grootste risiko?Moegheid, breinmis, asemhalingsprobleme en baie ander COVID-19 simptome kan maande aanhou. Kyle Sparks via Getty Images

'N Paar maande gelede kom 'n jong atletiese man na my kliniek waar ek 'n dokter is besmetlike siekte dokter en COVID-19 immunologie navorser. Hy het die hele tyd moeg gevoel, en, belangrik vir hom, sukkel met bergfietsry. Drie maande tevore het hy positief getoets vir COVID-19. Hy is die soort persoon wat u verwag om 'n paar dae van ligte simptome te hê voordat u volkome herstel. Maar toe hy by my kliniek instap, het hy nog steeds simptome van COVID-19 ervaar, en hy kon nie bergfietsry op die vlak wat hy voorheen kon doen nie.

Tientalle miljoene Amerikaners is besmet met en oorleef COVID-19. Gelukkig is dit dat baie oorlewendes binne twee weke nadat hulle siek geword het, na normale gesondheid terugkeer, maar vir sommige COVID-19-oorlewendes - my pasiënt ingesluit - kan simptome nog maande duur. Hierdie oorlewendes word soms gedoop langryers, en die siekteproses word "lang COVID" of post-akute COVID-19 sindroom genoem. 'N Langafstandhouer is iemand wat aanhou met simptome na 'n aanvanklike aanval op COVID-19.

Verskeie studies die afgelope paar maande het getoon dat ongeveer 1 uit 3 mense met COVID-19 simptome sal hê wat langer duur as die normale twee weke. Hierdie simptome raak nie net mense wat baie siek was en met COVID-19 in die hospitaal opgeneem is nie, maar ook op mense met ligter gevalle.

Lang COVID is soortgelyk aan COVID-19

Baie langtermynondernemers het dieselfde simptome as wat hulle tydens hul siekte gehad het aanvanklike geveg met COVID-19, soos moegheid, kognitiewe inkorting (of breinmis), probleme met asemhaling, hoofpyn, oefenprobleme, depressie, slaapprobleme en verlies aan die smaak of reuk. Volgens my ervaring lyk dit asof pasiënte se simptome minder ernstig is as toe hulle aanvanklik siek was.

Sommige langryers ontwikkel ook nuwe simptome. Dit kan van persoon tot persoon verskil, en daar is verslae oor alles van haarverlies tot vinnige hartklop tot angs.

Ondanks aanhoudende simptome is SARS-CoV-2 - die virus self nie opspoorbaar by die meeste langafstandwagters nie. En sonder 'n aktiewe infeksie, kan hulle nie die virus aan ander versprei nie.

Wie is die langryers?

Pasiënte wat weens COVID-19 in die hospitaal opgeneem is, het waarskynlik die langste aanhoudende simptome.


 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

In 'n studie wat in Julie 2020 gepubliseer is, het Italiaanse navorsers 147 pasiënte gevolg wat in die hospitaal opgeneem is vir COVID-19 en bevind dat 87% het nog 60 dae simptome gehad nadat hulle uit die hospitaal ontslaan is. In 'n meer onlangse studie, wat in Januarie gepubliseer is, is bevind dat 76% van die COVID-19-pasiënte in Wuhan, China, nog steeds simptome ervaar ses maande nadat jy eers siek geword het.

Hierdie Wuhan-studie was veral interessant omdat die navorsers objektiewe maatreëls gebruik het om die mense wat aanhoudende simptome rapporteer, te evalueer. Mense in die studie het ses maande nadat hulle siek geword het, steeds aanhoudende asemhalingsprobleme gerapporteer. Toe navorsers CT-skanderings uitgevoer het om na die longe van die pasiënt te kyk, het baie van die skanderings 'n vlek genoem ondeursigtighede van grondglas. Dit verteenwoordig waarskynlik ontsteking waar SARS-CoV-2 virale longontsteking veroorsaak het. Daarbenewens kon die mense in hierdie studie wat ernstige COVID-19 gehad het, nie so vinnig loop as diegene wie se siektes minder ernstig was nie - hierdie longprobleme het verminder hoeveel suurstof uit hul longe in hul bloedstroom beweeg. En onthou, dit is ses maande na infeksie gemeet.

Ander navorsers het soortgelyke objektiewe gevolge vir die gesondheid gevind. Een studie het bewys gevind van voortdurende virale longontsteking drie maande nadat pasiënte die hospitaal verlaat het. 'N Ander studie onder 100 Duitse COVID-19-pasiënte het bevind dat 60% het twee tot drie maande hartontsteking gehad na aanvanklike infeksie. Hierdie Duitse pasiënte was relatief jonk en gesond - die gemiddelde ouderdom was 49 en baie het nie hospitalisasie nodig gehad toe hulle COVID-19 gehad het nie.

Die siekste COVID-19 pasiënte is nie die enigste wat aan lang COVID ly nie. Pasiënte met 'n ligter aanvanklike geval wat nie tot hospitalisasie gelei het nie, kan ook aanhoudende simptome hê.

Volgens 'n onlangse opname wat die Centers for Disease Control and Prevention gedoen het, 35% van die nie-gehospitaliseerde pasiënte wat ligte COVID-19 gevalle gehad het het nie 14 tot 21 dae nadat hul simptome begin het nie, weer na die basiese gesondheid teruggekeer nie. En dit was nie net by ouer mense of mense met onderliggende gesondheidstoestande nie. Twintig persent van die voorheen gesonde 18-tot-34-jariges het voortdurende simptome gehad. Oor die algemeen toon navorsing soveel as 'n derde van die individue wat COVID-19 gehad het en nie in die hospitaal opgeneem is nie, sal steeds wees simptome ervaar tot drie maande later.

Om hierdie getalle in konteks te plaas, is slegs 10% van die mense wat griep kry na 14 dae nog siek.

Langtermyn simptome, langtermyn effekte

Die mediese gemeenskap weet steeds nie hoe lank hierdie simptome sal voortduur of waarom dit voorkom nie.

Volgens onlangse navorsing wat nog eweknie-geëvalueer moet word, is daar baie langafstandwagters kan nie terugkeer werk toe of normale aktiwiteite doen nie as gevolg van breinmis, pyn of verswakkende moegheid. Voordat my pasiënt siek geword het, het hy byna elke dag met 'n berg opgetrek in ons dorp in Colorado. Dit het hom vier maande geneem om tot die punt te herstel dat hy weer daar kon klim.

SARS-CoV-2 benadeel mense op meer maniere as wat die mediese gemeenskap oorspronklik erken het. Aan die Colorado State University bestudeer ek en my kollegas langtermynondernemings en ondersoek of wanbalanse in die immuunstelsel 'n rol speel in hul siekteproses. Ons span en talle ander werk ywerig om langafstandwagters te identifiseer, om beter te verstaan ​​waarom simptome voortduur en, belangriker, om uit te vind hoe die mediese gemeenskap kan help.Die gesprek

Oor Die Skrywer

Stephanie LaVergne, navorsingswetenskaplike, Colorado State University

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.


Aanbevole Boeke: Gesondheid

Vars vrugte skoonmaakVars vrugte skoonmaak: Detox, verloor gewig en herstel jou gesondheid met Nature's Most Delicious Foods [Paperback] deur Leanne Hall.
Verloor gewig en voel lewendig gesond terwyl jy jou liggaam van gifstowwe skoonmaak. Vars vrugte skoonmaak bied alles wat jy nodig het vir 'n maklike en kragtige ontgifting, insluitend dag-tot-dag programme, resepte vir mondwater, en raad vir die oorgang van die skoonmaakmiddel.
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.

Droog KosDroog Kos: 200 Plantgebaseerde Resepte vir Peak Health [Paperback] deur Brendan Brazier.
Gebaseer op die stresverminderende, gesondheidsverbeterende voedingsfilosofie wat in sy bekende veganistiese voedingsgids bekend gestel is Floreer, professionele Ironman-triatleet Brendan Brazier wys nou sy aandag op jou aandetebord (ontbytbak en middagete).
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.

Dood deur Geneeskunde deur Gary NullDood deur Geneeskunde deur Gary Null, Martin Feldman, Debora Rasio en Carolyn Dean
Die mediese omgewing het 'n doolhof geword van die ineenstortende korporatiewe, hospitaal- en regeringsrade, wat deur die dwelmmaatskappye geïnfiltreer word. Die giftigste stowwe word dikwels eers goedgekeur, terwyl mildere en meer natuurlike alternatiewe vir finansiële redes geïgnoreer word. Dis dood deur medisyne.
Klik hier vir meer inligting en / of om hierdie boek op Amazon bestel.


Jy kan ook graag

BESKIKBARE TALE

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Marie T. Russell se daaglikse inspirasie

INNERSELF VOICES

Tussen wêrelde reis: sluit u oë sodat u kan sien
Sluit jou oë sodat jy kan sien: tussen wêrelde reis en weer verbind
by Fabiana Fondevila
Van die begin van die menslike beskawing gebruik byna al die volke van die aarde sommige ...
Waarop rus ons gesag?
Oorgang van outoritêre "buitenste" owerheid na geestelike "innerlike" owerheid
by Pierre Pradervand
Sedert die mensdom in stede begin vestig het, het ons duisende jare ontwikkel in 'n rigiede, ...
Die geboorte van 'n nuwe wêreld wat sukkel om gebore te word
Die geboorte van 'n nuwe wêreld wat sukkel om gebore te word
by Ervin Laszlo
Gesprekke oor fundamentele verandering in die wêreld rondom ons word dikwels met skeptisisme tegemoetgegaan. Verandering in die samelewing, ...
Wen die stryd in jou kop: perspektief
Wen die stryd in jou kop: perspektief
by Peter Ruppert
Ons almal ervaar gereeld positiewe en negatiewe selfgesprekke. Of u dit nou besef of ...
Horoscoop Huidige week: 19 - 25 April 2021
Horoscoop Huidige week: 19 - 25 April 2021
by Pam Younghans
Hierdie weeklikse astrologiese tydskrif is gebaseer op planetêre invloede en bied perspektiewe en ...
As u COVID opgedoen het: genees en vorentoe gaan
As u COVID opgedoen het: genees en vorentoe gaan
by Stacee L. Reicherzer PhD
As u COVID opgedoen het, het u nie net gesondheidsprobleme gehad wat moontlik lewensgevaarlik was nie, ...
Awakening to the Dream of the Earth and Loving the World
Awakening to the Dream of the Earth and Loving the World
by Bill Plotkin, Ph.D.
Die belangrikste vraag is nie hoe om verlies aan biodiversiteit, klimaatsontwrigting, ekologiese te oorleef nie ...
4 maniere om u verdraagsaamheid teen dubbelsinnigheid op te bou - en u wêreldwye loopbaan
4 maniere om u verdraagsaamheid teen dubbelsinnigheid op te bou - en u wêreldwye loopbaan
by Paula Caligiuri, Ph.D.
Al is u verdraagsaamheid teenoor dubbelsinnigheid laer, is daar bewese maniere om hierdie belangrike ...

MEESTE LEES

Is u slaapkamer heilig?
Is u slaapkamer heilig? Eer jou persoonlike heiligdom
by Jon Robertson
Die slaapkamer is die tuiste van ons gebede en drome, ons eensaamheid en seksualiteit. In hierdie innerlike heiligdom, ...
Ouderdom van Vis Age of Aquarius
Oorgang van die tydperk van die vis na die ouderdom van die waterman
by Ray Grasse
The Age of Aries het 'n ontwaking gebring van die uiterlike ego, maar die meer vroulike Piscean ...
3 maniere waarop musiekopvoeders studente met outisme kan help om hul emosies te ontwikkel
3 maniere waarop musiekopvoeders studente met outisme kan help om hul emosies te ontwikkel
by Dawn R. Mitchell White, Universiteit van Suid-Florida
Baie kinders met outisme sukkel om die woorde te vind om uit te druk hoe hulle voel. Maar as dit kom by ...
Verdedig die polisie? In plaas daarvan, eindig giftige manlikheid en 'Warrior Cops'
Verdedig die polisie? In plaas daarvan, eindig giftige manlikheid en 'Warrior Cops'
by Angela Workman-Stark, Athabasca Universiteit
Die polisiebeampte wat aangekla word van moord in die dood van George Floyd staan ​​tans tereg in ...
4 maniere om u verdraagsaamheid teen dubbelsinnigheid op te bou - en u wêreldwye loopbaan
4 maniere om u verdraagsaamheid teen dubbelsinnigheid op te bou - en u wêreldwye loopbaan
by Paula Caligiuri, Ph.D.
Al is u verdraagsaamheid teenoor dubbelsinnigheid laer, is daar bewese maniere om hierdie belangrike ...
Gesinsgeweld: die oproepe om hulp het toegeneem - maar die antwoorde is nie makliker gekry nie
Gesinsgeweld: die oproepe om hulp het toegeneem - maar die antwoorde is nie makliker gekry nie
by Tara N. Richards en Justin Nix, Universiteit van Nebraska Omaha
Kenners het verlede jaar (2020) die toename in gesinsgeweldslagoffers wat hulp gevra het, verwag. Slagoffers ...
Op watter ouderdom is mense gewoonlik gelukkigste? Nuwe navorsing bied verrassende leidrade
Op watter ouderdom is mense gewoonlik gelukkigste? Nuwe navorsing bied verrassende leidrade
by Clare Mehta, Emmanuel College
As u die res van u lewe een ouderdom kon wees, wat sou dit wees? Sou u verkies om nege te wees ...
Klimaatsverandering bedreig koffie - maar ons het 'n heerlike wilde spesie gevind wat kan help om u oggendbrood te red
Klimaatsverandering bedreig koffie - maar ons het 'n heerlike wilde spesie gevind wat kan help om u oggendbrood te red
by Aaron P Davis, Royal Botanic Gardens, Kew
Die wêreld hou van koffie. Meer presies, dit hou van arabica-koffie. Van die reuk van sy vars ...

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.